USA se bojí zdražování benzínu. Řešením může být smír s Íránem

Zdroj: Pixabay
Byznys 24. 02. 2022

USA se bojí zdražování benzínu. Řešením může být smír s Íránem

Rusko-ukrajinská krize zvedla ceny ropy a benzínu na úroveň, která je od roku 2014 nevídaná, píše CNN. Další sankce vůči Moskvě by mohly ceny u pump přiblížit ke 4 dolarům (necelých 90 korun) za galon (3,8 litru). Biden na to veřejnost připravuje a připustil, že „obrana svobody bude něco stát“.

Rusko je druhým největším producentem a vývozcem ropy na světě, přičemž do zámoří se dostává 5 milionů barelů denně. To je podle Mezinárodní energetické agentury zhruba 12 procent celosvětového obchodu se surovou ropou.

Jakékoli narušení ruských ropných toků by „snadno“ zvýšilo ceny ropy na 120 dolarů (zhruba 2 600 korun) za barel (necelých 160 litrů), varovala nedávno banka JPMorgan. „Globální nabídka je již nyní omezená. Nemůžeme si dovolit ztratit žádný barel, natož 5 milionů barelů,“ řekl Robert Yawger, viceprezident pro energetické futures ve společnosti Mizuho Securities.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že američtí představitelé „provádějí plán v koordinaci“ s producenty ropy i spotřebiteli, aby ochránili veřejnost před prudkým nárůstem cen. To naznačuje, že Spojené státy by mohly uvolnit více ropy z nouzových rezerv společně s dalšími zeměmi. Těsně před Dnem díkůvzdání Biden oznámil historicky největší uvolnění ropy ze Strategických ropných rezerv (SPR). 50 milionů barelů představuje ale pouhých 12 hodin celosvětové spotřeby ropy.

Podle expertů se ovšem nejedná o smysluplné řešení nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. V nouzových rezervách je omezený počet barelů. A s každým uvolněním zbývá méně barelů pro další nouzové zásoby.

Joe Biden, zdroj: Pixabay

Usmíření s Íránem

Již před rusko-ukrajinskou krizí nabídka nedokázala držet krok s poptávkou. Bidenovou nejlepší sázkou na zvýšení nabídky z čistě finančního hlediska by mohlo být uzavření jaderné dohody s Íránem. Kdysi jeden z předních producentů ropy v rámci OPEC je od roku 2018, kdy zkrachovala jaderná dohoda se Západem, odsunut na vedlejší kolej.

„Bidenovou jedinou dobrou možností je podepsat jadernou dohodu s Íránem. To je jediná páka, kterou má,“ řekl Bob McNally, energetický konzultant, který dříve působil jako poradce bývalého prezidenta George W. Bushe.

Usmíření s Íránem samozřejmě může přinést kompromisy v oblasti národní bezpečnosti a diplomacie.
Jednání s Teheránem však neprobíhají ve vzduchoprázdnu. Analytici odhadují, že během několika měsíců by nová dohoda – kterou obě strany signalizovaly jako blízkou – zvýšila dodávky ropy přibližně o 1 milion barelů denně. A tyto barely by se trhu právě teď hodily.

Zákaz vývozu ropy

Jednou z často diskutovaných možností je zákaz vývozu ropy z USA, aby se američtí řidiči izolovali od globálních výkyvů. Podle odborníků by se takový krok pravděpodobně obrátil proti americkým spotřebitelům.

Je to proto, že ropa je celosvětově obchodovanou komoditou. Vyřazení amerických barelů ze světového trhu by zvýšilo světové ceny. A ceny na pumpách se odvíjejí od světových cen. Kromě toho by zákaz vývozu ropy jen zvýšil závislost spojenců USA v Evropě a dalších zemích na barelech z Ruska.

Čerpací stanice v USA, zdroj: Pixabay

Telefonát do Saúdské Arábie

OPEC, vedený Saúdskou Arábií, opakovaně odmítl vyslyšet výzvy USA k výraznému navýšení produkce ropy, která byla během nástupu covidu odsunuta na vedlejší kolej. Snaze Bidenovy administrativy přesvědčit OPEC, aby otevřel kohoutky, nepomohly ani napjaté vztahy mezi Washingtonem a Saúdskou Arábií. Urovnání vztahů se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmanem, známým jako MBS, by mohlo pomoci. Není však jasné, co by k tomu bylo zapotřebí.

Biden již dříve v předvolební kampani slíbil, že se Saúdskou Arábií bude jednat jako s „vyvrhelem“. A to bylo ještě předtím, než americké zpravodajské služby zjistily, že MBS v roce 2018 schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře Džamála Chášukdžího.

Daňové prázdniny na benzín

Začátkem tohoto měsíce představili demokratičtí senátoři Mark Kelly a Maggie Hassanová zákon, který by usiloval o zrušení federální daně z benzínu ve výši 18 centů za galon až do 1. ledna. Tento plán by sice spotřebitelům ušetřil peníze, ale stěží by vyřešil základní problém. Ve skutečnosti by zřejmě uměle zvýšil podporu v době, kdy je nabídka nízká.

Strážci rozpočtu již nyní křičí. Výbor pro zodpovědný federální rozpočet tento návrh označil za „špatný směr“ a varoval, že daňové prázdniny na benzín by snížily daňové příjmy o 20 miliard dolarů.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články