;

V Austrálii zprovoznili první plně automatizovanou farmu

Zdroj: Charles Sturt University
Články 31. 05. 2021

V Austrálii zprovoznili první plně automatizovanou farmu

Robotika a digitalizace už dnes nejsou v zemědělství žádnou novinkou. Přesto koncept hospodářství, které se obejde bez lidí úplně, působí stále spíš jako z příběhu science fiction.

„Revoluční“ farmu provozuje Charles Sturt University ve Wagga Wagga. Rozkládá se na 1 900 hektarech půdy a vstupní náklady jsou vyčísleny na více než 400 milionů korun (20 milionů dolarů). Informaci přinesl web ABC News.

O tu nejtěžší práci se zde starají autonomní zemědělská vozidla, jako jsou traktory nebo kombajny. Komunikaci, dozor a sběr dat zajistí drony spolu se statickými senzory. V zázemí pak uplatnění najdou různé analytické nástroje, strojové učení, umělá inteligence, ale třeba i zcela nezbytná technologie kybernetického zabezpečení.

Richard Norton, generální ředitel výzkumného centra Food Agility, podílejícího se na projektu, je přesvědčený, že „hands-free“ zemědělství už bylo nějaký čas doslova na dosah ruky. „Plná automatizace není žádný vzdálený koncept. Už nyní třeba známe případy jako doly v Pilbaře, kde se automatizace stará o celý provoz,“ upozorňuje Norton.

Zemědělství nedaleké budoucnosti může klidně vypadat tak, že farmář bude sedět doma v pracovně a odtud řídit flotilu automatizovaných strojů. O správné načasování a provedení osetí, zavlažování i sklizně se postará umělá inteligence. A množství vypouštěných zplodin pohlídají k tomu určené nástroje.

Na farmě ve Wagga Wagga se pěstují plodiny, jako je pšenice, řepka nebo ječmen, i chovají hospodářská zvířata, hlavně skot a ovce. Našlo se tu místo ale i pro vinice. Ačkoli je zřizovatelem univerzita, podnik funguje na ryze komerční bázi.

V první fázi testování praktického využití se zde dle vyjádření Richarda Nortona zaměří na možnost využití automatizace při sklizni ve chvílích, kdy lidský personál spí. „Můžeme se časem ale setkat i s autonomními formami sklizně u rostlin pěstovaných na zahradách nebo kupříkladu ve vinařství,“ nastiňuje další perspektivy generální ředitel Food Agility.

Autor: Petr Pláteník

Další články