V USA prodali letos rekordní počet průmyslových robotů. Vysvětlení je jednoduché!

Zdroj: Piqsels (ilustrační foto)
Technologie 09. 12. 2021

V USA prodali letos rekordní počet průmyslových robotů. Vysvětlení je jednoduché!

Za prvních 9 měsíců roku 2021 si společnosti ve Spojených státech amerických pořídily více robotů než kdykoli předtím. Důvod je nasnadě – nejsou lidi!

Rekordního čísla 29 000 prodaných robotů bylo v USA dosaženo za tři čtvrtletí tohoto roku. Jde o 37% nárůst oproti loňsku, jak informuje web Světového ekonomického fóra. Místo prohlubování obav, že roboty jednou seberou lidem práci, zachraňují řadu odvětví.

Využívání prvků automatizace má vzestupnou tendenci. Firmy podnikající v automobilovém průmyslu integrují do svých provozů roboty už dlouhodobě. Své první smělé krůčky si technologie odbývá v odvětvích, jako je zemědělství, stavebnictví nebo potravinářství.

„Podniky prostě nyní nejsou schopné najít potřebné lidi, a proto se předhánějí v automatizaci,“ prohlásil pro agenturu Reuters Jeff Burnstein, prezident společnosti Association for Advancing Automation.

Podle studie Future of Jobs 2020, kterou si nechalo zpracovat Světové ekonomické fórum, dochází nyní k něčemu, co by se dalo nazvat jako „dvojí rozvrat“. Krátkodobá ekonomická recese, způsobená epidemií nemoci covid-19, spolu s náhlým přechodem mnoha lidí do systému práce na dálku totiž urychlují tempo zavádění automatizačních technologií.

I proto se očekává stále větší využívání tzv. big dat a elektronického obchodování v různých sektorech průmyslu. Autoři studie predikuji, že pokud jde o cloud computing, tak mezi společnostmi, které se zúčastnily každoročního průzkumu, naroste do roku 2025 jeho aplikace o 17 % oproti roku 2018.

Více práce pro lidi

Opakující se nebo podřadné úkoly budou podle respondentů výzkumu stále častěji od lidí přebírat roboty. Odhaduje se, že do roku 2025 může jít až o 85 milionů pracovních míst, která zaniknou v důsledku automatizace.

Nová ale zase vzniknou! V celé řadě průmyslových odvětví je už teď velká poptávka po specialistech na umělou inteligenci, strojové učení a big data. Stejně jako po analyticích a vědcích, kteří umí interpretovat data.

Světové ekonomické fórum dokonce předpovídá, že automatizace ve výsledku nezpůsobí pokles počtu pracovních míst pro lidské zaměstnance. Naopak, díky většímu zavádění robotů vznikne ještě o 58 milionů pracovních pozic více.

Autor: Petr Pláteník

Další články