Vladimír Pikora: Na čem vyděláte příští rok? Třeba na korporátních dluhopisech. Na čem vyděláte dlouhodobě? Na nemovitostech, akciích nebo zlatu

Zdroj: CFG
Lidé 29. 12. 2022

Vladimír Pikora: Na čem vyděláte příští rok? Třeba na korporátních dluhopisech. Na čem vyděláte dlouhodobě? Na nemovitostech, akciích nebo zlatu

Myslím, že můžeme počítat s tím, že meziroční inflace bude v roce 2023 v průměru někde v rozmezí 9 až 12 procent. Reálně zhodnotit peníze znamená tedy vydělat více než 9 až 12 procent. To dnes nabízí málo investic. Nad touto úrovní to už nejsou investice, ale spekulace. Rozmezí 9 až 12 procent nabízí například korporátní dluhopisy, říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom CFG.

Tady lze inflaci akorát pokrýt a možná i reálně nepatrně vydělat. Hodně lidí se dluhopisů ale straní, protože je neznají. Bojí se jich. Já si ale myslím, že pokud je dluhopis z více jak 100 % krytý zastavenou nemovitostí, rizika s ním spojená výrazně klesají.

A kam jinam investovat peníze? Určitou možností může být i spořicí účet nebo termínovaný vklad. Který je ale výhodnější? To záleží, jak dlouho nepotřebujete na své úspory sahat. Pokud peníze odložíte a nepotřebujete je, bývá lepší termínovaný vklad, protože bývá lépe úročený. 

Jak je to z časového hlediska? Krátkodobé zhodnocení je složité. Některé platformy fintech nabízejí zajímavá řešení, ale obvykle tam už je nezanedbatelné riziko nesplacení. Není to tak jisté, jako mít peníze v bance. Tady záleží na ochotě riskovat.

Střednědobé zhodnocení podle mě nyní přinášejí zajímavé právě již zmíněné dluhopisy. Ještě nedávno nebylo možné mít dvouciferné zhodnocení. Dnes to už možné je.

Nespornou realitou ale je konec éry stavebního spoření. Dlouhodobě vidíme, jak proti němu jdou politici i mnozí centrální bankéři. Nejedná se přitom o trend posledních let, ale alespoň deseti let. Stavební spoření je pro státní kasu drahé. Očekávám proto, že stávající trend bude pokračovat a tento produkt bude ještě více torpédován. To je důvod, proč bych se do něj nehnal. Kdyby měl ovšem podporu politiků, tak by se mi stavební spoření líbilo. Z makroekonomického pohledu je podle mě totiž přehlížen fakt, že i stavební spoření funguje jako zabezpečení na důchod.

Pokud se chystáte zajistit na důchod a chcete spořit alespoň 20 let, je zde několik zajímavých prověřených investic. Dlouhodobě výnosné investice jsou nemovitosti, akcie a zlato. Všechny tři se vyplatí. Jen pro nemovitosti platí, že jsou nyní ještě drahé. Předpokládám, že během roku 2023 půjdou koupit výhodněji než v roce 2022. Ceny mohou klesat i dost výrazně. Nicméně to bude jen krátkodobý pokles. V následujících letech zase porostou. 

U akcií to je podobné. Většina akcií si prošla poklesem, který ještě může pokračovat. I tady bych chvíli čekal. Dříve bych řekl, že mají lidé investovat do společností, jako je ČEZ. Jenže tady stát selhal. Okradl malé investory tím, že si nevyplatil velmi tučnou dividendu a místo toho uvalil na firmu extra daň, aby se nemusel na dividendě s malými investory, tedy např. českými střadateli na důchod, dělit. To je pro mě morální pokles politiků. Ten bohužel nelze vyloučit ani do budoucna. Na český akciový trh proto hledím s větší nejistotou než dříve.

Možná, že jistější než akcie je zlato. Tady zatím politici naštěstí nevymysleli na střadatele žádný podvod. Zlato se přitom v čase také pěkně zhodnocuje. Korunová zlata byla před dvaceti lety několikrát nižší než dnes. Ceny tak rychle nerostly. Spíš než jako spekulaci chápu zlato jako ochranu peněz před znehodnocením inflací. O to jde mnoha lidem nejvíce. Do spekulací se chce pouštět málokdo. Ty ale pochopitelně nesou nejvíce. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články