Vodík na vodě. Již brzy ve městě budoucnosti NEOM

Plovoucí průmyslový komplex Oxagon. Zdroj: NEOM
Technologie 06. 12. 2021

Vodík na vodě. Již brzy ve městě budoucnosti NEOM

V první polovině příštího roku začnou práce na továrně na zelený vodík v megaprojektu NEOM saúdského prince Muhammada bin Salmána. Na investici v hodnotě 5 miliard dolarů se podílí místní ACWA Power a americké Air Products.

Chytré město NEOM v provincii Tabúk na severozápadě země má být poháněno zcela čistou energií. Jeho projektanti využili podle informací uváděných webem Arab News přímořské polohy k navržení průmyslového komplexu s názvem OXAGON, který bude ležet zcela na vodě. V jeho rámci bude zrealizováno několik projektů výroby obnovitelné energie včetně největší továrny na zelený vodík vůbec. Na projektu v hodnotě 5 miliard dolarů se vedle fondu zastřešujícího NEOM budou ve stejné míře podílet saúdská energetická firma ACWA Power a americká společnost vyrábějící průmyslové plyny Air Products.

Princip továrny je založen na již užívaných a ověřených technologiích, které doplní inovativní zapojení zdrojů obnovitelné energie ze slunce a větru. Prostřednictvím elektrolýzy vody zde vyprodukují 650 tun vodíku denně a separací vzduchu se bude vyrábět dusík. Dalším produktem bude ekologický čpavek, a to v objemu 1,2 milionu tun ročně. Jeho jediným odběratelem je společnost Air Products, která jej bude vyvážet do světa, kde bude poté použit k disociaci na zelený vodík pro dopravu. Projekt má být uveden do chodu v roce 2025. Za každý rok provozu se ušetří ekvivalent 3 milionů tun oxidu uhličitého.

Financování projektu má být uzavřeno v nejbližších měsících za pomoci poradenské firmy Lazard. Ředitel ACWA Power Paddy Padmanathan v rozhovoru pro Arab News řekl, že už se začalo s přípravou. „Jedná se o první projekt takového rozsahu a na začátku bylo třeba udělat poměrně hodně práce. Jsme do toho velmi ponoření, už dokonce děláme některé práce v předstihu, nakupujeme pro stavbu položky s dlouhou dodací lhůtou. Probíhá poměrně velká aktivita,“ chválí si pokrok Padmanathan.

Autor: Klára Šubíková

Další články