Volkswagen se chce zbavit své ruské automobilky

Zdroj: Pixabay
Byznys 02. 08. 2022

Volkswagen se chce zbavit své ruské automobilky

Německá společnost Volkswagen se chystá prodat svůj závod na montáž automobilů v ruském městě Kaluga. Jak uvedl list Vedemosti, potenciálním kupcem by mohl být kazašský výrobce automobilů.

S odkazem na nejmenovaný zdroj obeznámený se záměry společnosti ruské noviny uvedly, že Volkswagen své plány na zařízení uzavře do konce roku.

V e-mailové odpovědi listu mluvčí Volkswagenu Nicolai Laude uvedl: „Neustále sledujeme aktuální vývoj a zvažujeme různé budoucí scénáře. Žádné rozhodnutí však dosud nepadlo.“

Společnost Volkswagen v březnu oznámila, že výroba v jeho závodech v Kaluze a Nižním Novgorodu bude až do odvolání pozastavena kvůli západním sankcím uvaleným po ruské invazi na Ukrajinu a vývoz vozidel do Ruska bude s okamžitou platností zastaven.

List Vedemosti s odvoláním na svůj zdroj uvedl, že závod v Kaluze by mohla koupit kazašská společnost Asia Auto, která sídlí ve východním městě Oskemen. Tato společnost má podle ruských novin licenci na výrobu vozů Volkswagen i Škoda.

Volkswagen zaměstnává zhruba 4200 pracovníků v závodě v Kaluze, který přímo vlastní. Má také smluvní dohodu o montáži několika svých modelů v závodě v Nižním Novgorodu, který vlastní skupina GAZ.

Začátkem července ruský odborový svaz zveřejnil informaci, že Volkswagen uzavře závod v Nižním Novgorodu a přesune zařízení do Kalugy. V té době společnost odmítla toto tvrzení komentovat.

Prodeje nových aut v Rusku klesly v červnu o 82 % oproti předchozímu roku, což odráží sankce zasahující do nabídky dílů, vysoko vyšroubované ceny poškozující poptávku a exodus zahraničních výrobců automobilů. Ruský automobilový průmysl se téměř zastavil od chvíle, kdy Moskva 24. února vyslala do války své vojáky na Ukrajinu.

Autor: Miroslav Oupic

Další články