Výhled na rok 2022? Zdraží kafe, nezdraží Netflix, zlevní dovolená

Zdroj: Pixabay
Byznys 31. 12. 2021

Výhled na rok 2022? Zdraží kafe, nezdraží Netflix, zlevní dovolená

Lidé nakupují jak zběsilí. Ke změně dojde, až dostanou první vyúčtování energií a zjistí, k jak hrozivému nárůstu cen došlo. Na začátku příštího roku překročí průměrný růst spotřebitelských cen hranici 8 procent. Nepřiplatíme si tak pouze za energie, ale i za potraviny, pohonné hmoty a například i za ojetá auta.

Na prudké zvýšení domácích výdajů bychom se měli připravit opravdu všichni. Vlivem enormního růstu cen elektřiny a plynu, spolu se zvýšenou poptávkou po mnoha druzích zboží, dochází k postupnému zdražování jak zboží, tak služeb. K tomuto modelu dochází už nyní, nicméně krize dosáhne svého vrcholu v první polovině příštího roku.

Dokud nedostanou domácnosti nové vyúčtování za energie, budou ve sledu událostí kupovat i dražší životu nepotřebné věci a i díky tomu poženou inflaci dál nahoru. Nebo ji přinejmenším budou udržovat na vysoké úrovni okolo 5 procent. Změna nastane až s příchodem vyúčtování energií, kdy teprve domácnost uvidí, k jakému hrozivému nárůstu došlo. Tento šok způsobí, že lidé naopak začnou více šetřit, a díky tomu paradoxně dojde ke zlevnění zboží. To vidím ale až na konec roku 2022,“ říká Pavel Bors, finanční a personální ředitel společnosti Norma.

Peněženku v příštím roce zabolí i návštěva kavárny

Čeho si všimneme fyzicky, na vlastní oči, bude zdražení potravin. Podle Heleny Horské, hlavní ekonomky Raiffeisenbank, si zákazníci připlatí nejen za pokrmy v restauracích, ale i za jídlo připravované doma. Pečivo například zdraží až o 10 procent. Obzvlášť se budou zdražovat tepelně upravované potraviny a káva. Rekordní ceny této plodiny na komoditním trhu zapříčinily zejména sucha a mrazy v Brazílii. Přesný vývoj cen potravin však bude také ve velké míře záviset na úrodě.

Kvůli inflaci se navýší úplně vše, ale časem se to zase srovná. Já to rád říkám na případu šunky. Počátkem roku stála 40 korun za sto gramů a všichni říkali, jak je drahá a jak je to špatné. Dnes jsem ji ale kupoval za 19,90 korun za sto gramů. Ergo srovnalo se to. Příští rok bude jako každý jiný, něco se povede a něco ne. Výdaje se zvýší, ale časem se určitě navýší i příjmy,“ komentuje situaci Ján Maršálek, jednatel ve společnosti M.S. Financial group.

Dojde i na zlevňování

I přes všechna ta zdražování se najdou místa, kterých se změny cen nijak výrazně nedotknou. Jedná se například o streamovací služby, jako jsou Netflix nebo Spotify, případně oblast sportu – vstupné do fitness center a jiných sportovních zařízení. Cestování má dokonce potenciál ke zlevnění.

Pokud česká koruna naplní prognózy a bude i v příštím roce posilovat vůči euru, mohlo by se to projevit na poklesu nákladů spojených s letní dovolenou,“ dodává analytička Anna Píchová ze společnosti Cyrrus.

Ekonomové zároveň neočekávají výrazné zdražování benzinu nebo nafty. „V průběhu roku by se měl dokonce zmírnit i růst cen pohonných hmot. I když jejich pokles neočekávám,“ dokončuje Horská.

Autor: Lenka Hrušková

Další články