Výrobce tužek posílá 10 milionů do ekologie

Zdroj: Koh-i-noor Hardtmuth
Ekologie 06. 11. 2023

Výrobce tužek posílá 10 milionů do ekologie

Český Koh-i-noor Hardtmuth letos investoval více než 10 milionů korun do zařízení na snížení emisí. Ty vznikají při výrobě širokého sortimentu, který firma dodává do více než 90 zemí světa.

Novým regenerativním termickým oxidizérem firma nahradila jednotku Enetex. V srpnu 2023 zahájil Koh-i-noor zkušební provoz nové technologie a po vyhodnocení všech výsledků bylo rozhodnuto, že oxidizér splňuje požadované parametry na 100 procent a může být využíván v plném provozu. Ještě v roce 2021 přitom firma plánovala pouze náhradu zeolitového absorpčního kola ve spalovacím zařízení Enetex. 

Na základě cílů společnosti týkajících se dlouhodobé udržitelnosti a snižování emisí se Koh-i-noor Hardtmuth rozhodl pro pořízení regenerativní termické oxidace (ROT), která pracuje na principu termické oxidace s minimálním přídavkem spalovacího plynu.

Díky tomu dokáže splnit nejen plánované vyšší legislativní požadavky na koncentraci VOC do 20 mg/Nm3, ale bude mít také dostatečnou kapacitu pro zajištění spalování veškerých organických emisí vzniklých z navýšeného objemu výroby. Předpokládaná životnost technologie bude minimálně 10 let.

„Každý rok investujeme v holdingu KIN do modernizace technologií desítky milionů korun. Jednou ze zásadních investičních akcí letošního roku v Koh-i-noor Hardtmuth bylo pořízení nového oxidizéru. Důvodem byly nejen zpřísněné legislativní předpisy, ale rovněž interní požadavky na snížení par na výstupu z jednotky a zvýšení efektivity. Díky zavedení ROT tak budeme šetřit životní prostředí, které je pro celý holding prioritou,“ říká k investici generální ředitel a majitel Koh-i-noor Hardtmuth Vlastislav Bříza.

Technologii regenerativního termického oxidizéru do Koh-i-noor Hardtmuth dodala olomoucká společnost OEP Solution.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články