;

Walmart napodobuje Amazon, testuje skladní roboty

Články 04. 02. 2021

Walmart napodobuje Amazon, testuje skladní roboty

Americká společnost Walmart plánuje novou službu – ke svým stávajícím prodejnám chce přistavět sklady, kde autonomní roboty budou kompletovat nákupy a následně je připraví pro zákazníky. Vyzvednutí bude možné do jedné hodiny.

Walmart zatím podle informací webu TechXplore odmítl prozradit, kolik skladů celkově má v úmyslu zprovoznit. Výstavba už ale začala v obchodech v Lewisville a Planu v Texasu, American Fork ve státě Utah a Bentonville v Arkansasu, kde sídlí korporátní kanceláře společnosti Walmart. Testovací sklad byl otevřen už před více než jedním rokem na pobočce v Salemu.

Americká firma doufá, že tímto způsobem zrychlí jednu ze svých služeb – venkovní vyzvednutí objednávek, ke kterému v současné době nabízí ještě rozvoz. Tato možnost spolu s dodávkami se stala značně populárnější v minulém roce, kdy se řada zákazníků kvůli pandemii začala vyhýbat prodejnám. Na začátku loňského roku Walmart uvedl, že zájem o služby rozvozu či vyzvednutí vzrostl až o 300 procent.

Můžete se na roboty dívat

Roboty Walmartu se vůbec nebudou vyskytovat v uličkách obchodů. Jejich pohyb se omezí na prostory skladů, které budou přistaveny ke stávajícím prodejnám nebo těsně vedle nich. Na některých místech budou umístěna okna, aby zákazníci mohli sledovat, jak roboty pracují.

Nic není dokonalé

Roboty na kolečkách budou přenášet například bedny s jablečným džusem, cereálie a další drobné zboží k pracovníkům Walmartu, kteří je pak zabalí a připraví na expedici pro zákazníky. Hlavní rival společnosti, Amazon, používá ve svých skladech podobnou technologii.

Walmart si stojí za tím, že roboty značně šetří čas vynaložený na hledání produktů. Pamatují si totiž přesně na rozdíl od lidí umístění zboží ve skladu. Technologie ovšem není úplně dokonalá a řadu úkonů musí stále vykonávat pracovníci Walmartu.

Zaměstnancům zůstane na starost výběr a vyzvednutí čerstvých potravin, jako je maso, ryby a zelenina, nebo manipulace s těžkými a objemnými předměty z řad domácích spotřebičů a elektroniky, tedy televizory, vysavači a dalšími předměty, které jsou příliš velké na to, aby je robot mohl nést.

Autor: Matouš Mareš

Další články