Zahraniční zaměstnanci Česko nespasí

Zdroj: Pixabay
Byznys 16. 02. 2022

Zahraniční zaměstnanci Česko nespasí

Se zásadním nedostatkem lidí na trhu práce se vrací téma zaměstnávání cizinců. Rychlý průzkum personální agentury Předvýběr.cz mezi majiteli, šéfy firem a personalisty ukázal, že o tomto řešení nově uvažuje 14 procent firem.

„Pro většinu dotázaných to nepředstavuje nové řešení, protože buď už cizince zaměstnávají, nebo to v jejich podnikání není vhodné,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.cz.

Nedostatek tuzemských pracovníků přitom je hlavním důvodem zaměstnávání cizinců, uvádí 57 procent respondentů. „Školy produkují málo připravených lidí, ti navíc odcházejí do jiných oborů, za jednodušší prací beze směn,“ uvádí Blanka Weisskopfová, členka představenstva firmy Tesla.

Jsou levnější, ale i pracovitější

Levnější cena práce je motivem jen zhruba v desetině případů, stejný je i podíl těch, kteří vnímají cizince jako pracovitější. „Cizince zaměstnáváme v dělnických profesích, mezi jejich pozitiva patří pracovitost, nižší mzdové požadavky, ochota pracovat přesčas, negativa představuje jiná mentalita, někdy jazyková bariéra,“ potvrzuje Barbora Vinařová, personalistka společnosti Aluminco.

Podle Štěpánky Zdvořákové, personální ředitelky firmy Schindler, mezi přínosy zaměstnávání cizinců patří i jejich schopnost přinést specifické know-how a názorová pestrost týmu. Není ale zároveň jediná, kdo zmiňuje vyšší administrativní zátěž při nástupu zahraničního pracovníka.

Více práce pro seniorní kolegy a kratší úvazky, největší budoucnost má robotizace a digitalizace

Alternativou k zaměstnávání cizinců je dát větší šanci starším zaměstnancům anebo více umožnit zkrácené úvazky ‒ na obou řešeních se shoduje kolem pětatřiceti procent dotázaných. Téměř každý druhý šéf nebo personalista ale uvádí jako lék na současnou situaci robotizaci a digitalizaci práce.

„Přibývá firem, které si uvědomují, že řešením je větší efektivita a menší závislost na nedostatkové pracovní síle,“ uzavírá Boudný.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články