Zelená energie v praxi – obrat skoro tři miliardy a expanze do Evropy

Zdroj: Nano Energies
Ekologie 21. 02. 2022

Zelená energie v praxi – obrat skoro tři miliardy a expanze do Evropy

Česká energetická skupina Nano Energies loni navýšila své tržby na 2,9 miliardy korun. Letos se chce skupina ještě více soustředit na další investice a rozvoj v rámci střední a východní Evropy.

Větší než očekávaný byl také zisk skupiny, která má velké plány spojené s energetickou flexibilitou, komunitní a decentralizovanou energetikou, jíž se dlouhodobě věnuje.

„Poslední rok skutečně sprintujeme. Vidíme příležitosti související s chytrým řízení sítí, digitalizací i dekarbonizací nejen v Česku, ale na mnoha trzích v Evropě, zejména na východ od nás, a aktivně jich chceme využít. Na energetický byznys se dlouhodobě díváme globálně a to, co nabízíme v Česku, chceme dostat na na více trhů,” říká CEO Nano Energies Stanislav Chvála.

Hrubý zisk 3,7 milionu korun

Skupina Nano Energies za rok 2021 utržila 2,9 miliardy korun zejména díky tomu, že se v minulém roce, který byl extrémně volatilní, podařilo efektivně řídit rizika spojená s nákupem a prodejem elektřiny v celé skupině. Hrubý zisk skupiny (EBITDA) za rok 2021 činil 3,7 milionu korun, i přesto, že skupina rozsáhle investovala desítky milionů korun do vstupů na nové trhy a růstu týmu.

Nano Energies už 14 let obchodují na spotových trzích s elektřinou. Jako první a dosud jediní dodávají tisícovkám domácností a firem stoprocentně čistou zelenou elektřinu. Vloni dokonce zdvojnásobili portfolio své B2C klientely.

Průmyslovým zákazníkům zase umí chytře řídit výrobu a spotřebu jejich agregátor flexibility – snižuje náklady zákazníkům a šetří životní prostředí. Minulý rok certifikovali 23 MW v agregačním bloku podpůrné služby a tento rok plánují počet zdvojnásobit. Nově Nano Energies poskytují také konzultační služby pro firmy, které chtějí snižovat uhlíkovou stopu.

Po Slovensku a Maďarsku budou následovat další země

Jen za poslední dva roky vstoupily divize Nano Energies do dvou nových států. Digital Energy Services se zaměřuje na energetickou flexibilitu a operuje v Česku, na Slovensku a v Maďarsku a v tuto chvíli pracuje na otevření poboček v dalších dvou zemích střední a východní Evropy.

Nano Energies na trhu působí od roku 2008 a na konci roku pro skupinu pracovalo více než 90 lidí. Firmu založil Petr Rokůsek, který i nadále vlastní 37,5% podíl. Dalšími akcionáři jsou zakladatel RSJ a majitel sítě škol Duhovka Tomáš Janeček a matematik, ekonometr a podnikatel Petr Zahradník, který v únoru svůj podíl ve skupině navýšil na 37,5 % poté, co odkoupil akcie od podnikatele Petra Němce. „Potenciál růstu Nano Energies je opravdu velký i proto, že je založený na chytrosti a na propracovaných modelech a dlouholeté zkušenosti,” řekl Petr Zahradník.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články