Ženu si na první dobrou všichni zapamatují

Zdroj: Schneider Electric
Lidé 04. 01. 2023

Ženu si na první dobrou všichni zapamatují

Barbora Knotková pracuje v ryze technické společnosti, a přesto, že je ve své práci obklopena převážně muži, se svou ženskou přirozenost naučila neskrývat. V životě i v práci pro firmu Schneider Electric se ráda drží svých přirozených principů a s kolegy a kolegyněmi nijak nesoutěží. Funguje u ní, když je sama sebou, a tam, kde to situace dovolí, řeší věci s humorem. To je podle ní i cesta ke kolegům a spokojeným zákazníkům.

Pracujete jako obchodní manažerka ve firmě s technickým zaměřením. Jak se vám ve Schneider Electric líbí?

Na Schneider Electric mě hodně baví různorodost. Rozhodně to není nudná a šedivá organizace a stejně tak ani moje práce, protože jsem střídavě v kanceláři a jezdím za klienty. Hodně důležitý je pro mě osobní kontakt, který preferuji a který k mé práci neodmyslitelně patří. Čas od času ráda pracuji i z domu, pak se ale vždy těším, až se opět setkám se zákazníky a s kolegy.

Čeho si na Schneider Electric nejvíce ceníte?

V technickém odvětví pracuji už řadu let a nyní ve Schneider Electric si cením toho, jak přátelská atmosféra v této firmě je. Moc si ji užívám. Zřejmě je to dáno i tím, že jako žena jsem v menšině, což mi vlastně vyhovuje. Občas totiž dokážu být docela popudlivá, k ženské nátuře to asi tak nějak patří, a v tu chvíli mi pomáhá ten mužský klid a mužský element okolo. Neskutečně mě baví, že každá strana má svůj pohled na svět, kdy muži mají dar umět věci zlehčit a ženy naopak ozvláštnit. Dohromady to skvěle ladí a mně se v té atmosféře dobře dělá. Ale určitě je to i o tom, jak si tu atmosféru vzájemně dokážeme zpříjemnit.

Ty „krabičky“, které prodáváme, se měnit nebudou, záleží na tom, s kým a jak při prodeji jednáme a jaké kolegy a zákazníky okolo sebe máme. Lidí si na své práci cením nejvíc.

Máte nějaký „návod“, jak fungovat s lidmi o generaci či dvě mladšími či staršími?

Obecně člověka nevnímám podle věku nebo toho, jaké má ve firmě postavení. Vnímám ho srdcem a řídím se tím, jak mi s tím dotyčným je, jak to mezi námi rezonuje, a věk pro mě rozhodně není podstatný. Já si dokonce myslím, že mladší generace, především mě teď napadají moje děti, jsou pro nás rodiče učiteli.

Na jaký pracovní úspěch jste nejvíce hrdá?

Jako obchodnice samozřejmě vnímám a ráda vidím „dobrá čísla“. Ta polichotí egu každého obchodníka. Pro mě je ale asi největším úspěchem získaná důvěra mých zákazníků a fakt, že mě přijímají. Když jsem ze začátku přišla na první schůzku do jedné z firem, její ředitel na mě už od příchodu intenzivně křičel a až po 30 minutách se mě konečně zeptal na můj názor, který ho ale očividně vůbec nezajímal. Během toho setkání jsem se snažila hlavně dýchat, nerozplakat se a neutéct. Celou tu dobu jsem věděla, že toho člověka musím vyslechnout, a hned záhy také pochopila, že ta firma jen potřebuje víc péče a víc pozornosti. To je dlouhodobě trápilo, a proto jsem jim to maximum pozornosti věnovala. Náš společný začátek byl velmi kostrbatý, ale podařilo se nám najít společnou řeč a dnes je náš vztah velmi přátelský a vše je v pořádku.

Pokud si dokážeme získat důvěru zákazníka, který je k nám obchodníkům zprvu i odmítavý, pak to považuji za největší úspěch a moc si toho vážím. Věřím, že je to i cesta, jak vítězit nad konkurencí.

Jakou radu byste dala ženám, které se chtějí ucházet o práci v technickém oboru?

V technickém světě plném mužů se pohybuji od vysoké školy a nejvíce se mi vyplácí s muži nesoutěžit. Je potřeba umět si najít vlastní směr. Pokud mohu radit, pak jen to, ať zůstanou své, zůstanou ženami a nesnaží se převzít mužské prvky v chování nebo mluvení. Myslím, že hodně pomáhá humor a nadhled.


Zdroj: Schneider Electric

Medailonek

Barbora Knotková je obchodní manažerkou Schneider Electric v divizi Energy managementu v Ostravě od června 2021. V Ostravě také vystudovala Vysokou školu báňskou a doplnila si vzdělání na Ostravské univerzitě. Před nástupem do Schneider Electric pracovala sedm let pro společnost Siemens, a to na pozicích key account a area sales manažerky. Mezi hlavní oblasti svého zájmu řadí vzdělání, sport, zdraví a životní prostředí.

Barbora má dvě děti, má ráda zvířata, a proto si pořídila psa a kočku. Hodně se věnuje rodině a své práci. Ve zbytku času ráda cestuje, peče, chodí po horách a jednou by chtěla vidět naživo velryby.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory