10 celebrit, které jsou překvapivě úspěšnými investory

Zdroj: Pixabay
Byznys 08. 10. 2022

10 celebrit, které jsou překvapivě úspěšnými investory

Podle portálu Financebuzz.com následující celebrity vydělaly část svých peněz staromódním způsobem – chytrými investicemi. Všichni máme tendenci považovat bohaté a slavné za lidi, kteří se tak už narodili. A i když to někdy může být pravda, druzí tvrdě pracovali a vytvořili skvělé investice, aby se dostali tam, kde jsou dnes. Když objevíte způsob, jakým tyto celebrity dosáhly statusu úspěšných investorů, snadno zjistíte, že existují věci, které dělají milionáři, ale které můžeme dělat i my ostatní, pokud chceme být s vlastními penězi úspěšní.

1. Jessica Alba

Herečka dříve známá ze svých rolí ve filmech jako Sin City – město hříchu, Klikař Charlie nebo Probuzení byla v posledních letech také aktivní v obchodním světě. Kromě toho, že Alba v roce 2011 založila svou společnost s produkty pro domácnost Honest Co., investovala také do startupů, jako je Headspace a Managed by Q. Její společnost nedávno získala investici 200 milionů dolarů (4,9 mld. korun) od investičního fondu L Catterton. Dvě stě milionů je také její odhadované čisté jmění.

2. Beyoncé

Bývalá hvězda pěvecké skupiny Destiny Child, která se stala celosvětovou popovou ikonou, ví, jak se starat o své investice. Což dává smysl, vezmeme-li v úvahu, že její hodnota jmění se odhaduje na 400 milionů dolarů (9,8 mld. korun). Jaká je jedna z jejích strategií? Používala své jméno k diverzifikaci svých investic.

Například chtěla po Uberu radši kapitál ve společnosti než hotovost jako kompenzaci za vystoupení na jejich firemní akci v roce 2015 v Las Vegas. Jakmile společnost loni vstoupila na burzu, její akcie byly oceněny na zhruba 9 milionů dolarů (220,7 mil. korun). To je jeden z možných způsobů investic do startupů.

3. Jay-Z

Shawn Corey Carter, známý spíše jako Jay-Z, je americký rapper a dvaadvacetinásobný držitel Grammy. Jay-Z v průběhu let provedl několik velmi zajímavých investic, které ho dohromady přivedly k odhadované čisté hodnotě jmění ve výši 1 miliardy dolarů (24,5 miliard korun).

Jak se Shawn Carter stal „prvním hiphopovým miliardářem“? Se spoustou smíšených podniků, tvrdé práce a chytrých investic. Začal podnikat v roce 2007 v oblasti šampaňského Armand de Brignac. Společnost neustále rostla a její hodnota přesáhla 300 milionů dolarů (7,3 mld. korun). V roce 2014 také spustil hudební streamovací službu s názvem TIDAL, která má nyní hodnotu 100 milionů dolarů (2,45 mld. korun). Ale zdaleka nejpůsobivější Carterovou investicí jsou akcie Uberu, které koupil za 2 miliony dolarů (49 milionů korun), které mají nyní hodnotu odhadem 70 milionů dolarů (1,7 mld. korun).

4. Justin Bieber

Justin Bieber nezískává jen peníze ze své velmi úspěšné hudební kariéry, ze značek vůní a oblečení. Již léta je také úspěšným investorem a spolupracuje s obchodním manažerem na klíčových investicích do společností, jako jsou Spotify, Liquid I.V. a Stamped. Zdá se, že všechna tato včasná rozhodnutí se vyplatila, protože 26letý investor má nyní údajně jmění v hodnotě 285 milionů dolarů (7 mld. korun).

5. George Clooney

Existuje důvod, proč jsme George Clooneyho na velkém plátně moc v poslední době neviděli, a není to proto, že by ve filmu Gravitace z roku 2013 skutečně odplul do vesmíru. Je to proto, že byl zaneprázdněn zdvojnásobením svého příjmu založením (a prodejem) miliardové společnosti na výrobu tequily. Společnost Casamigos založil v roce 2013 Clooney se dvěma přáteli. Společnost neustále rostla, dokud ji v roce 2017 nekoupil nápojový konglomerát Diageo za 1 miliardu dolarů (24,5 mld. korun).

6. Magic Johnson

Pětinásobný basketbalový šampion NBA si vždy vedl dobře. Zaprvé tím, že v roce 1981 získal v té době rekordní smlouvu na 25 milionů dolarů (613 milionů korun), aby se připojil k týmu Los Angeles Lakers. Poté založil svou neuvěřitelně úspěšnou investiční společnost Magic Johnson Enterprises. Od svého založení společnost investovala v rané fázi do startupů, jako jsou ShotTracker a Skurt, a koupila také několik místních restauračních franšíz. Diverzifikací svého portfolia si tato bývalá basketbalová hvězda vybudovala čisté jmění ve výši 600 milionů dolarů (14,7 mld. korun).

7. Oprah Winfrey

Pamatujete si, když všichni Američani mysleli, že Oprah přebírá vládu nad světem? To také udělala, zvláště pokud jde o její investiční úspěch. Oprah během své kariéry udělala spoustu chytrých investic, ale pravděpodobně jednou z nejlepších jsou peníze, které v roce 2015 vložila do společnosti WeightWatchers, která nabízí služby v oblasti hubnutí, fitness a myšlení. A také komplexní dietní program Weight Watchers. Investice 43 milionů dolarů (925 milionů korun) do této společnosti na hubnutí při 7 dolarech (172 korun) za akcii jí umožnila dosáhnout na zisk, když akcie vyletěly na cenu 101 dolarů (2 477 korun) za akcii. Celkem to bylo 427 milionů dolarů (10,5 mld. korun). Důvtipné kroky, jako byl tento, jí umožnily získat čisté jmění více než 2,5 miliardy dolarů (61.3 mld. korun).

8. Will Smith

Jako by nám herec známý z filmů Mizerové navždy a Aladdin nedal dostatek důvodů, abychom ho obdivovali, tady je ještě jeden. Will Smith netrávil svou kariéru jen vlastními důvtipnými investicemi, zašel také tak daleko, že založil vlastní fond rizikového kapitálu Dreamers VC. Tento fond primárně investuje do společností, které řeší sociální problémy, jako jsou významné firmy zabývající se medicínskou technologií Genome Medical a Nurx. Selektivním výběrem svých investic a řízením vlastního fondu Smith zvýšil své čisté jmění na současných 350 milionů dolarů (8,6 mld. korun).

9. Bono

Ukázalo se, že slavný zpěvák U2, vlastním jménem Paul David Hewsonne, nevydělal všechny své peníze jen hudbou. Stejně jako u všech ostatních celebrit na tomto seznamu Bono dokázal nashromáždit své jmění (asi 700 milionů dolarů, což je v přepočtu 17,2 mld. korun) prostřednictvím řady chytrých investic, zejména té, kterou provedl s Facebookem v roce 2009.

Spolu s dalšími zakládajícími investory Elevation Partners koupila rocková hvězda 2,3% podíl tohoto gigantu sociálních médií za 86 milionů dolarů (2,1 mld. korun), který později vzrostl na hodnotu 1,4 miliardy dolarů (34,3 mld. korun). A i když je to velmi dobrá návratnost investice, neudělalo ho to tak bohatým, jak média původně myslela. Tyto výnosy byly rozděleny mezi zakladatele Elevation Partner a Bono vydělal odhadem „jen“ 43 milionů dolarů v zisku (1,1 mld. korun).

10. Arnold Schwarzenegger

Renomovaný rakousko-americký herec a bývalý guvernér státu Kalifornie má investiční životopis delší než většina ostatních. Kromě mnoha významných počátečních investic do startupů, jako je Scopely Inc. a Alphabet, je Schwarzenegger také známý svou chytrostí s investicemi do nemovitostí. Kdysi zkrachovalý herec tím, že má podíly v několika firmách najednou, nashromáždil jmění ve výši 450 milionů dolarů (11 mld. korun).

Autor: Miroslav Oupic

Další články