Po invazi na Ukrajinu proudí do Ruska více než 10násobek amerických čipů

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Politika Technologie 20. 04. 2023

Po invazi na Ukrajinu proudí do Ruska více než 10násobek amerických čipů

Více než rok od začátku války na Ukrajině proudí do Ruska polovodiče vyrobené v USA za stovky milionů dolarů, a to navzdory sankcím, které Washington na tuto zemi uvalil.

Washington zakázal vývoz amerických polovodičů do Ruska, s výjimkou humanitárních účelů a dalších zvláštních výjimek, bezprostředně poté, co Rusko napadlo svého souseda. Cílem tohoto kroku bylo oslabit schopnost Moskvy vést válku tím, že jí znemožní přístup k polovodičům – čipy jsou životně důležitými součástmi v raketách, tancích, bezpilotních letounech a vojenských letadlech pro funkce, jako jsou naváděcí systémy, radary a noční snímání obrazu, a američtí výrobci ovládají velký podíl trhu s vysoce výkonnými výrobky.

Rusko však nadále získává čipy oklikami, přičemž velká část proudí přes malé obchodníky v Hongkongu a na pevninské Číně. Deníku Nikkei se podařilo získat ruské celní údaje od indické výzkumné společnosti Export Genius a prozkoumal záznamy o dovozu polovodičů od 24. února do 31. prosince 2022. 

Celková hodnota inkriminovaných transakcí činila nejméně 740 milionů dolarů. Jednalo se převážně o výrobky amerických firem Intel, Advanced Micro Devices, Texas Instruments. To je desetkrát více než za stejné období roku 2021.

Americké společnosti dodávky do Ruska popírají

„Společnost Intel pozastavila veškeré dodávky zákazníkům v Rusku i Bělorusku,“ uvedla jmenovaná firma, když ji Nikkei kontaktoval s žádostí o komentář. „Společnost Intel nepodporuje ani netoleruje, aby byly naše výrobky používány k porušování lidských práv.“

Společnosti Texas Instruments, Analog Devices a On Semiconductor sdělily deníku Nikkei, že neprodávají do Ruska ani jiných zemí, na které se vztahují sankce, a dodržují všechny platné zákony a předpisy, včetně amerických kontrol vývozu. Společnost Analog Devices uvedla, že vynakládá mimořádné úsilí na boj proti neoprávněnému dalšímu prodeji, ale dodala, že je velmi obtížné takové dodávky zcela zastavit.

„Sankce jsme již uvalili na více než pět set společností a ve spolupráci s dalšími zeměmi je budeme nadále sledovat,“ zní oficiální vyjádření ministerstva obchodu USA.

Obejít oficiální cesty není nemožné

Přestože výrobci čipů a zavedení distributoři čelí přísné kontrole ze strany amerických úřadů, existuje také velké množství menších obchodníků – včetně jednočlenných operací a nedávno založených podniků –, které je obtížnější sledovat.

A právě potlačit sekundární prodej čipů do Ruska nebo jiným sankcionovaným stranám není snadný úkol. Podle mluvčího amerického ministerstva obchodu není překvapením, že se Rusko při získávání polovodičů obrací na země mimo Globální koalici pro kontrolu vývozu a také na nelegální sítě. Mezi členy GECC, rámce vedeného USA pro prosazování sankcí vůči Rusku, patří Evropská unie, Japonsko, Jižní Korea a Spojené království – nikoli však Čína a Hongkong.

Udržet čip mimo Rusko je téměř nemožné

Může za to globální povaha celosvětového obchodu s čipy a pokročilou elektronikou, kvůli níž je téměř nemožné zabránit tomu, aby se komponenty potřebné pro sofistikované zbraňové systémy do Ruské federace dostaly. 

Výrobci polovodičů, jako jsou Intel a AMD, obvykle zadávají svůj prodej určeným a významným distributorům – mezi ty známé patří Arrow, Avnet a WPG Holdings –, kteří zase dodržují praxi „know-your-client“ a poskytují výrobcům záruky, že nebudou obchodovat se stranami, na které se vztahují sankce. V některých případech jsou však přebytečné zásoby různých výrobců elektroniky prodávány menším obchodníkům nebo jiným společnostem.

Malé obchodní společnosti v Hongkongu i jinde mohou pokračovat v činnosti pod novými jmény, i když podléhají sankcím. Distribuce za tímto bodem se stává obtížně sledovatelnou, ne-li nemožnou.

Autor: Alena Burešová

Další články