ABB cílí na autonomní mobilní roboty

Zdroj: ABB
Technologie 21. 07. 2021

ABB cílí na autonomní mobilní roboty

Společnost ABB kupuje předního světového výrobce autonomních mobilních robotů ASTI Mobile Robotics Group (ASTI). Díky rozsáhlé sadě softwarových nástrojů pokrývají robotická řešení společnosti ASTI všechny hlavní oblasti, v nichž se autonomní mobilní robotika uplatňuje.

Díky domluvené akvizici se ABB stane jedinou společností, která nabízí kompletní portfolio pro novou generaci flexibilní automatizace. Dohoda o akvizici, která je klíčovou součástí strategie růstu společnosti ABB, byla podepsána 19. července, celá transakce by měla být ukončena v polovině léta 2021. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné podrobnosti týkající se kupní ceny. 

Společnost ASTI byla založena v roce 1982, sídlí ve španělském Burgosu a zaměstnává více než 300 lidí ve Španělsku, Francii a Německu. Jejím většinovým vlastníkem je Veronica Pascual Boé, která je zároveň generální ředitelkou. K dalším akcionářům patří společnost Keensight Capital, která se zaměřuje na podporu rychle rostoucích ziskových společností v oblasti financí, strategického vedení a provozu.

Nová generace flexibilní automatizace

ASTI v současné době řídí jeden z největších instalovaných vozových parků autonomních mobilních robotů (AMR) v Evropě a má širokou zákaznickou základnu v automobilovém průmyslu, logistice, potravinářství a farmaceutickém průmyslu ve 20 zemích. Od roku 2015 společnost zaznamenala téměř 30% roční růst a v roce 2021 plánuje dosáhnout tržeb ve výši přibližně 50 milionů dolarů.

„Společnost ASTI je pro nás dokonalou volbou. Její špičkové portfolio v oboru, kompletní portfolio softwarových řešení i odborné znalosti v oblasti růstových segmentů nám umožní poskytovat našim zákazníkům plnou podporu v oblasti nové generace flexibilní automatizace,“ řekl Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace.

„Díky této akvizici bude ABB jedinou společností, která nabídne kompletní portfolio automatizačních systémů AMR, robotů a řešení pro automatizaci strojů od výroby přes logistiku až po místa spotřeby. Našim zákazníkům to umožní jednoduše reagovat na individuální požadavky zákazníků a využít příležitosti, které představují významné změny spotřebitelské poptávky,“ dodal Atiya.

Místo dnešní lineární výrobní linky plně flexibilní sítě

Systém AMR bude podporovat nebývalou míru flexibility v nejrůznějších segmentech, od výroby, logistiky a intralogistiky přes plnění objednávek (fulfillment) až po maloobchod a zdravotnictví. Umožní rovněž oběma společnostem realizovat společnou vizi, v jejímž rámci chce ABB spolu s ASTI pomoci zákazníkům nahradit dnešní lineární výrobní linky plně flexibilními sítěmi, kde inteligentní AMR autonomně zajišťují přesuny materiálů, dílů a hotových výrobků mezi inteligentně propojenými pracovišti, ať již v továrnách, logistických centrech, laboratořích, nebo obchodech a nemocnicích.

„Máme s ABB shodnou vizi – chceme podporovat flexibilitu a konkurenceschopnost našich zákazníků rychlejším zavedením automatizace na pracovišti. Jedná se o další vzrušující etapu naší cesty, kdy společnými silami urychlíme naše inovační plány, rozšíříme naše globální služby zákazníkům, partnerskou síť, výrobní a realizační kapacity a využijeme přístupu společnosti ABB na celosvětový a zejména čínský trh. Jsem ráda, že se mohu připojit k týmu vedení ABB Robotika a automatizace a rozvíjet AMR tak, abychom náš ambiciózní plán růstu realizovali,“ uvedla Veronica Pascual Boé, generální ředitelka společnosti ASTI.

Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace, a Veronica Pascual Boé, generální ředitelka, Zdroj: ABB

Zaměření na nové segmenty jako e-commerce nebo zdravotnictví

Portfolio společnosti ASTI v oboru AMR zahrnuje autonomní tahače i širokou škálu řešení pro manipulaci s předměty a jejich přesun (skladové systémy typu „goods-to-person” pro podávání regálů či polic, řešení pro zvedání a přesun výrobků či materiálu), jakož i komplexní nabídku softwaru, od navigace a řízení vozidel přes správu vozového parku a objednávek až po sledovací systémy využívající cloudovou technologii.

Akvizice umožní spojit portfolio ASTI s portfoliem robotů, strojní automatizace, modulárních řešení a softwarových řešení společnosti ABB včetně simulačního a programovacího nástroje RobotStudio®. Zákazníci ABB tak budou mít k dispozici jedinečné a komplexní automatizační portfolio. 

Společnosti ABB a ASTI mají znalosti a zkušenosti jak tradičních výrobních odvětví (včetně automobilového průmyslu, potravinářského a nápojového průmyslu či segmentu balení zboží pro maloobchodní prodej), tak i nových růstových segmentů včetně logistiky, e-commerce, maloobchodu a zdravotnictví.

Trh s AMR dosáhne v roce 2025 zhruba 14 miliard dolarů

Vzhledem k tomu, že celosvětový prodej AMR by měl do roku 2025 dosáhnout přibližně 14 miliard dolarů, plánuje ABB rozšířit globální prodej a servisní podporu AMR do 53 zemí.

Sídlo společnosti ASTI ve španělském Burgosu se stane centrálou společnosti ABB pro oblast AMR, v jejím čele bude stát Pascual Boé. Klíčové funkce společnosti, včetně výzkumu a vývoje, inženýringu, produktového a projektového hodnotového řetězce, budou nadále zajišťovány společností ASTI. 

Společnost ABB výrazně rozšíří výrobní kapacitu v centrále AMR, a podpoří tak plánované rozšíření prodeje v Evropě a Americe. ABB rovněž zřídí asijské centrum AMR, včetně celého hodnotového řetězce a výroby, ve své nové továrně na robotiku, která bude otevřena v Šanghaji v roce 2022, a podpoří tak očekávaný růst AMR v Číně a Asii.

Předpokládá se, že v Číně, která je největším světovým trhem s robotikou, bude roční objem prodejů AMR do roku 2025 tvořit 1,8 miliardy dolarů. Akvizice společnosti ASTI přichází krátce po oznámení úmyslu společnosti ABB expandovat s robotickou automatizaci do nových odvětví a nabízet ji společnostem, které robotickou automatizaci zatím ještě nevyužívají.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články