Apple umožní přijímat platby na iPhone

Foto: Apple
Byznys 18. 02. 2022

Apple umožní přijímat platby na iPhone

Společnost Apple umožní obchodníkům pomocí iPhonu přijímat platby uskutečněné přes Apple Pay nebo platební kartou.

Apple brzy zavede na iPhonu jednoduchou funkci, která umožní obchodníkům a dalším firmám přijímat platby uskutečněné pomocí Apple Pay, bezkontaktních platebních karet nebo digitálních peněženek, a to bez jakéhokoli dalšího hardwaru. iPhone tak zastane funkci platebního terminálu, což bude velmi praktické při prodeji mimo kamenné provozovny, například v mobilních stáncích s občerstvením, při pouličním prodeji květin nebo poskytování služeb u klienta (například vlasového stylingu či řemeslnických prací).

Cesta ke spuštění této funkce začala zhruba v roce 2020, kdy Apple přibližně za 100 milionů dolarů koupil kanadský startup Mobeewave. Ten vyvíjel technologii pro přijímání plateb kartou smartphonem. Systém využívá technologii Near Field Communication (NFC), která již pro bezkontaktní platby slouží.

Jak bude placení vypadat? Zákazník vezme svůj iPhone nebo Apple Watch, přiblíží zařízení k iPhonu obchodníka a platba přes Apple Pay, virtuální kartu nebo jinou elektronickou peněženku proběhne okamžitě. iPhone tak v zásadě nahradí samostatný platební terminál, referuje deník The Wall Street Journal. Do nynějška obchodníci sice mohli přijímat platby iPhonem, ale potřebovali k tomu ještě platební terminál. Ten se buď k telefonu připojil přímo, nebo prostřednictvím rozhraní bluetooth.

Apple uvádí, že nebude mít přístup k údajům o nakupovaném zboží či službě ani datům, která by umožňovala identifikaci zákazníka. Platební údaje jsou šifrované a chráněné touž technologií jako u transakcí prováděných přes Apple Pay. Funkce „platebního terminálu“ bude spolupracovat s kreditními i debetními kartami různých platebních sítí, jako jsou American Express, Discover, Mastercard a Visa, a vývojáři ji budou moct začlenit do svých aplikací jako způsob platby. Prvním platebním systémem, který tuto funkci nabídne zákazníkům, bude ten od společnosti Stripe. Ostatní se přidají v průběhu roku.

„Ať už jste obchodní cestující, online obchodník, nebo individuálně nabízíte nějaké zboží či služby, brzy budete moct přijímat bezkontaktní platby na zařízení, které už máte v kapse: na iPhone,“ uvedl Billy Alvarado, obchodní ředitel platformy Stripe.

„Bezkontaktní platba na iPhonu poskytne obchodníkům bezpečný, soukromý a snadný způsob přijímání bezkontaktních plateb,“ tvrdí viceprezidentka Apple Pay a Apple Wallet Jennifer Bailey.

Apple novou funkcí zintenzivňuje své působení v oblasti plateb, kde se již několik let projevuje jako výrazný hráč. V USA například v roce 2019 uvedl Apple Card, nabízí kartu Apple Cash pro digitální peer-to-peer platby a pracuje na službě pro Apple Pay, která umožní nákupy na splátky, jak uvedla agentura Bloomberg.

iPhone však nebude první smartphone s platební technologií Mobeewave. Samsung, který startup podporovat před jeho akvizicí Applem, zavedl placení kartou, kterou stačilo přiložit k zařízení vyrobenému korejskou firmou, už v roce 2019.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články