Asistenční pes trochu jinak. Nevidomým by mohli pomoct roboti

Zdroj: arXiv:2103.14300 [cs.RO], UCLA
Články 12. 04. 2021

Asistenční pes trochu jinak. Nevidomým by mohli pomoct roboti

Tým vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley vyvinul robotického asistenčního psa, který, stejně jako ti živí, má za úkol pomáhat zrakově postiženým.

Asistenční psi jsou velkým přínosem pro lidi s vadou zraku. Přesto jsou tu i určitá „ale“. Prvním je, že trénovat asistenčního psa vyžaduje spoustu času a peněz. Řada potřebných lidí tak zůstává často na dlouhých čekacích listinách nebo si něco takového vůbec nemohou dovolit. Jak informuje web TechXplore, i z toho důvodu vyvinuli američtí vědci robotického psa, který je schopen vykonávat povinnosti vodicího zvířete. A zároveň i poskytovat další služby, které živému ekvivalentu chybí, jako například čtení z mapy a navigaci.

Bostonský mini gepard

Vědci začali pracovat s robotem od společnosti Boston Dynamics, který se jmenuje mini cheetah (gepard). Umí chodit na čtyřech nohách a je vybaven lasery a kamerami, které mu umožňují mapovat blízký terén. Dodává se také s „mozkem“, s jehož pomocí dokáže reagovat na to, co prostřednictvím kamer a senzorů vidí. Vyhýbá se přitom kolizím s objekty a kráčí předem stanoveným směrem.

Vědci už jen přidali vodítko a hloubkovou kameru a vodicí pes byl na světě. Hloubková kamera je nutná k poskytnutí informací o poloze vedené osoby. Člověk a pes tedy při chůzi tvoři určitou společnou jednotku. Nejprve se robotickému vodiči stáhne mapa popisující trasu, kterou se má vydat. Mimo jiné jsou v ní obsaženy podrobnosti o terénu, aby dvojici umožnila hladký průběh cesty. Potom se člověk už jen chytí vodítka a můžou vyrazit.

Testování ukázalo, že robotický pes je schopen provést osobu (zatím jen se zavázanýma očima) z výchozího do konečného bodu, a to jak s napnutým, tak s uvolněným vodítkem. Projekt si ale vyžádá ještě hodně práce, než bude robotický pes připraven pomáhat nevidomým osobám v reálném prostředí. Robot musí mít například hladší a tišší chůzi a bude muset poskytovat člověku, kterého vede, více zpětné vazby o tom, jak procházka probíhá.

Další články