Češi spolu s Němci staví halu za 730 milionů

Zdroj: Garbe Industrial Real Estate
Byznys 05. 12. 2022

Češi spolu s Němci staví halu za 730 milionů

Investiční skupiny Progresus a Halcyon zahájily strategickou spolupráci s německým Garbe Real Estate CEE, píše se v tiskové zprávě Progresus. Prvním společným projektem bude výstavba industriální haly v Klášterci nad Ohří o celkové ploše 20 815 metrů čtverečních za zhruba 30 milionů eur (přes 730 milionů korun).

Společnost Garbe, specializující se na logistické a průmyslové nemovitosti, vstoupila s investiční skupinou Progresus a Halcyon Capital Partners do prvního velkého projektu. V průmyslové zóně Verne u Klášterce nad Ohří společně vybudují na ploše o výměře 45 442 metrů čtverečních logistické centrum Garbe Park Chomutov II s užitnou plochou přesahující 20 tisíc metrů čtverečních. Stavební práce začnou v prvních měsících roku 2023 a nová budova bude splňovat nejvyšší ESG standardy udržitelné výstavby průmyslových nemovitostí dle certifikace BREEAM na úrovni Excellent. 

„Jsme rádi, že můžeme oznámit první společný projekt se společnostmi Progresus a Halcyon. Rodina našich průmyslových areálů se rozroste o druhý areál v severozápadních Čechách – Garbe Park Chomutov II. I nadále rosteme a nyní máme navíc na své straně silného investičního partnera. Tento developerský projekt bude samozřejmě splňovat naše nejvyšší standardy z hlediska kvality, udržitelnosti a služeb zákazníkům,“ uvádí Martin Stratov, Business Development Director společnosti Garbe Česká republika a Slovensko.

Tento areál naváže na již existující průmyslovou zónu Garbe Park Chomutov v Chomutově s celkovou hrubou pronajímatelnou plochou 30 000 metrů čtverečních (GLA). Nový developerský projekt v průmyslové zóně Verne u Klášterce nad Ohří zvýší současnou plochu o dalších 20 815 metrů čtverečních. 

Majoritní financování projektu zajišťuje společnost Progresus Group kombinací několika zdrojů, především pak vlastní ekvitou a úvěrovým financováním. Pro další plánované projekty bude skupina využívat vlastní ekvitu, úvěrové financování, fondy kvalifikovaných investorů a co-investory. Halcyon Capital Partners je partnerem projektu, poradcem a co-organizátorem celé transakce. Developerem a spoluinvestorem celého projektu pak německý Garbe Industrial Real Estate. 

Čeští investoři vstupují do velkého byznysu industriálních nemovitostí

„Více než půlroční vyjednávání byla úspěšná. Za naši skupinu tak mohu oznámit začátek dlouhodobého partnerství s přední mezinárodní společností Garbe, se kterou budeme v následujících letech pracovat na budování logistických nemovitostí v České republice,“ říká Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus. 

V rámci diverzifikace skupinových aktivit představují podle Zrůsta logistické nemovitosti na trhu s omezenou nabídkou a mimořádně vysokou poptávkou velmi zajímavý segment. „Vidíme zde velkou příležitost, do které plánujeme v dalších letech investovat. Práce na prvním projektu budou zahájeny v prvních měsících příštího roku a stavba bude dokončena v roce 2023,“ dodal Zrůst.

Průmyslové nemovitosti situované v blízkosti německých hranic jsou dlouhodobě velmi žádané. Zóna Verne v Klášterci nad Ohří těží z dostupné kvalifikované pracovní síly, česko-německého obchodu a své polohy. Garbe Park Chomutov II vznikne konkrétně v blízkosti hlavních tahů silnice R13 a dálnice D7 vedoucí přímo do Německa. Díky tomu je lokalita vhodná pro mezinárodní společnosti, kterým umožňuje snadný přístup na řadu klíčových evropských trhů.

„Těší nás, že se podařilo zorganizovat tento společný podnik se skupinou Progresus, námi a zavedeným a uznávaným evropským developerem Garbe. Díky vynikající spolupráci jsme velice rychle realizovali první akvizici pozemku v Klášterci nad Ohří a můžeme začít stavět. Organizace prvního lokálního ekvity partnerství pro Garbe na trhu střední a východní Evropy navíc ukazuje naši schopnost spolupracovat s předními mezinárodními i lokálními partnery a můžeme nadále na společné cestě s Progresus a Garbe rozšiřovat portfolio zorganizovaných projektů v oblasti logistiky a lehkého průmyslu,“ říká na závěr zakladatel a partner v Halcyon Capital Partners, Radek Kučera.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články