Česko je chytré. Moderní aplikace mají i maloměsta

Zdroj: Pxfuel (ilustrační foto)
Technologie 26. 11. 2021

Česko je chytré. Moderní aplikace mají i maloměsta

Vlastní mobilní aplikace, chytré koše a ještě chytřejší parkovací automaty. Česká města jsou stále více smart. Velká i ta malá.

Moderní technologie umožňují radnicím komunikovat s občany, plánovat efektivně svoz odpadu, inteligentně řídit dopravu, zjišťovat škody na veřejných prostranstvích a nelegální skládky, a ještě mnohem více. Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotný systém, který by slaďoval požadavky na takové smart technologie, velká část českých měst jde vlastní cestou. Napříč republikou lze najít řadu aplikací, které se od sebe liší rozsahem využití, ale také počtem stažení. Ne každé město dokáže přesvědčit své občany o vhodnosti mít městskou aplikaci přímo ve svém mobilním telefonu.

Čidla v dlažbě ukáží volná parkovací místa

Mezi lídry v implementaci smart city technologií patří Kolín. Jak člověk snadno zjistí na webu mukolin.cz, toto více než třicetitisícové město má aplikaci, která je určena jak pro turisty, tak pro občany. V aplikaci se dají najít kontakty na odpovědné odborníky nebo hlásit závady typu zničených laviček či děr v chodníku. Kolín zároveň zavedl chytré parkování, kdy pomocí čidel v dlažbě mohou lidé získat informace o počtu volných parkovacích míst – v aplikaci, na webu či interaktivních cedulích. Chytré parkování zároveň umožňuje placení parkovného po celém městě, čímž řidičům odpadá složité hledání parkovacího automatu. Aplikace upozorní, když se blíží doba konce parkovného. Dalším kolínským projektem je chytrá klíčenka. Projekt je určen pro žáky základních škol. Klíčenka, která má podobu malé plastové kartičky, nahrazuje množství čipů, klíčů a peněženek, které děti běžně používají. Funguje jako čtenářská průkazka městské knihovny, jako čip pro objednávání obědů ve školní jídelně, jako klíč pro školní elektronický zámek nebo jako časová jízdenka v MHD. Rodiče na ni mohou svým dětem posílat také kapesné.

Chytré svozy odpadu

V žebříčku Smart City Index, který hodnotí 118 světových velkoměst na základě statistických údajů a názorů lidí, kteří v nich žijí a pracují, patří Praze 78. pozice. Přitom ještě před dvěma lety bylo české hlavní město na 19. pozici. Z chytrých technologií zavedla Praha například inteligentní svoz odpadu. Jedná se o pilotní projekt, který kontroluje stav a naplněnost nádob na tříděný odpad. V podzemních popelnicích na papír, plast, sklo, kartonové nádoby či kovové obaly se nacházejí ultrazvukové senzory, které zasílají informace o zaplněnosti nádob. Informace jsou dostupné zaměstnancům města, svozovým firmám a občanům. Praha s tímto projektem získala před dvěma roky první cenu v soutěži Chytrá města 2019, a to v kategorii Chytré město 2019 nad 200 000 obyvatel.

Podobné aplikace mají za úkol snížit náklady na svoz odpadu a zároveň minimalizovat zátěž na životní prostředí.

Zavíráme. Koukni!

Stále častěji se objevují chytré aplikace ve menších městech. Ta používají zvláště takové, které pomáhají radnicím získat od občanů zpětnou vazbu. Objevují se také chytré semafory nebo mobilní rozhlas. Hlásit závady mohou někde občané pomocí aplikace, jinde je stále jediným řešením e-mail. Z aplikace škodu nahlásí například obyvatelé Bohumína, Havířova či jihočeských Strakonic. Města, která jsou závislá na cestovním ruchu, zase disponují mobilními průvodci městem. Příkladem je Český Krumlov, Písek, Tábor nebo šumavská Modrava. Tyto aplikace pak návštěvníkům řeknou, kam se jít najíst, kde je jaká akce nebo v jaký čas se zavírá která památka.

Autor: Anna Farská

Další články