Díky umělé inteligenci se v Londýně projdete po Shakespearově rané scéně

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 27. 04. 2023

Díky umělé inteligenci se v Londýně projdete po Shakespearově rané scéně

Jeviště, kde Shakespeare vystupoval jako herec a na němž se možná odehrála první představení Romea a Julie a Jindřicha V., si už brzy se všemi detaily budete moct prohlédnout i vy. Informuje o tom The Guardian.

Shakespearovo muzeum má být otevřeno na jaře 2024 ve zbytcích Curtain Playhouse, jednoho z prvních londýnských divadel. V Shakespearově době šlo o kulturní centrum, kde se konaly nejrůznější společenské události, od divadelních her až po šermířské zápasy.

Muzeum, umístěné tři metry pod zemí, bude přibližovat Shakespearův život prostřednictvím „inovativních divadelních technologií a archeologických objevů“. Zážitek z muzea bude zahrnovat původní předměty spolu s možností projít se po jevišti, kde Shakespeare uváděl své hry.

Na pozůstatky divadelní scény se bude promítat rekonstrukce divadelního sálu, která návštěvníkům umožní vstoupit doslova do centra divadelního dění, „zatímco technologie umělé inteligence umístí hosty do animovaných představení a plánovaných workshopů“.

Curtain Playhouse, který byl otevřen v roce 1577, je největším dochovaným raně alžbětinským divadelním domem. Najednou se do něj vešlo až 1 400 návštěvníků. Shakespearova společnost v něm vystupovala před vybudováním proslulého divadla Globe a odehrála zde i některá první představení slavného dramatika – například hry Romeo a Julie a Jindřich V.

„Je fantastické, že nejdéle existující londýnské alžbětinské divadlo, které vypráví tolik příběhů o kreativitě, nám může znovu přiblížit, jak představení v oné době vypadala, proč měla význam tehdy a proč mají význam i dnes,“ prohlásil Callan Davies, autor knihy What Is a Playhouse? A ještě k tomu doplnil: „Nabízí možnost setkat se se Shakespearem v hravé kultuře jeho i naší doby, mezi podnikatelkami a ambiciózními stand-up komiky, inovativními řemeslníky a odvážnými vypravěči.“

Autor: Petr Pláteník

Další články