;

Ekologie využívající moderní technologie. To jsou stromy vysazované pomocí dronů

19. 05. 2020

Ekologie využívající moderní technologie. To jsou stromy vysazované pomocí dronů

Jen za květen bude díky dronům vysázeno 40 tisíc stromů. Do roku 2028 jich bude jedna miliarda.

Že planeta potřebuje více stromů, je známá věc. Už méně známější informací je, že stromy mohou sázet létající drony, které jsou navíc výrazně efektivnější a rychlejší než samotní lidé.

Kanadský startup Flash Forest, který chce jen do konce tohoto roku vysázet pomocí dronů stovky tisíc nových stromečků, tím chce ukázat, jak mohou být nejmodernější technologie prospěšné světu. Cíle startupu jsou ambiciózní – obnovit co nejvíce lesního porostu, zastavit dlouhotrvající úbytek biodiverzity přírody a bojovat tak proti změně klimatu.

Mezivládní panel pro klimatickou změnu již dříve prohlásil, že aby se teplota klimatu snížila o 1,5 stupně Celsia, je potřeba vysadit jednu miliardu hektarů lesů. To je pro představu les o velikosti plochy celých Spojených států. Při výsadbě nových stromů je přitom nutné chránit i ty stávají, což se bohužel příliš neděje.

Příprava dronu.
Zdroj: Flash Forest

„Na světě existuje mnoho způsobů, jak problém zalesňování země řešit. Bohužel většina z nich selhává a kvůli tomu ročně zmizí na sedm miliard stromů,“ vysvětluje Angelique Ahlstromová, spoluzakladatelka startupu Flash Forest.

Drony vysadí 100 tisíc stromů denně, lidé 1 500 stromů denně

Je potřeba říci, že drony se nezabývají samotným odlesňováním ploch, což je podle serveru fastcompany.com pravděpodobně ještě větší problém než výsadba stromů. Starší stromy totiž v sobě ukládají mnohem více uhlíku. Drony se tak hodí především pro obnovu již ztracených lesů, navíc mohou pracovat rychleji a levněji než lidé, kteří by tuto práci museli dělat lopatami.

Technologie startupu Flash Forest může v současnosti vysadit 10 000 až 20 000 semen denně. „S postupujícím vývojem technologie bude schopno několik pilotů vysadit 100 tisíc stromů za den. Pokud by se to dělalo ručně, tak se bavíme o výsadbě maximálně 1 500 stromů denně,“ informuje Ahlstromová.

Samotná práce dronů vypadá zhruba takto: nejprve se na vybranou oblast vypustí tzv. mapovací drony, ty pomocí softwaru zkoumají a vyhodnocují nejlepší místa pro stromy, a to na základě charakteru půdy a stávajících rostlin. Poté začne roj dronů přesně vypouštět semena zabalená ve speciální směsi, která podporuje jejich klíčení. Samotná semena navíc dokážou ukládat vlhkost, takže sazenice mohou přežít i měsíce sucha. V některých hůře přístupných oblastech používají drony pneumatické vypalovací zařízení, které střílí semena hlouběji do půdy. „To umožňuje dostat se do problematičtějších oblastí, kam se lidé nedostanou,“ dodává Ahlstromová.

Angelique Ahlstromová
Zdroj: Flash Forest

Podle serveru optimistdaily.com začal startup Flash Forest fungovat na začátku roku 2019, do poloviny loňského roku měl již funkční prototyp a v srpnu 2019 provedl pilotní test, po němž následovaly ještě větší testy v září a říjnu.

V současnosti již došlo k výsadbě poblíž kanadského města Toronto a v oblasti Britské Kolumbie. Koncem tohoto roku je by se měl zahájit velký projekt na obnovu lesů na Havaji – vysadit by se mělo celkem 300 000 stromů. K dalším plánovaným výsadbám se startup se svými drony chystá v Austrálii, Kolumbii a Malajsii. V některých případech jsou tyto projekty financované od lesnických nebo těžebních společností, které mají ze zákona povinnost sázet stromy. V jiných případech tyto výsadby sponzorují firmy, které je nabízejí jako dar. Využít drony mohou i majitelé půdy, kteří tak získají daňovou úlevu za výsadbu stromů.

Využití dronů se neustále zvyšuje a zefektivňuje. Používají se například při zkoumání podmořského života, ve stavebnictví nebo při vyšetřování kriminálních případů. Výsadba stromů je tak jen dalším krokem v jejich rozvoji.

Autor: Jiří Böhm

Další články