Elon Musk nečekaně stáhl žalobu proti OpenAI

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 13. 06. 2024

Elon Musk nečekaně stáhl žalobu proti OpenAI

Excentrický multimiliardář už nemá spor se společností OpenAI a jejím šéfem Samem Altmanem. Vinil je z opuštění zakladatelského poslání firmy, kterým je vývoj umělé inteligence (AI) ve prospěch lidstva. Informaci přinesl web BBC.

Podání předložené Muskovými právníky požaduje ukončení několik měsíců staré kauzy, a to bez uvedení jakéhokoli důvodu. Přišlo pouhý den předtím, než měl soud projednat návrh jednoho z vývojářů ChatGPT na zamítnutí žaloby.

Šéf společnosti Tesla podal žalobu na OpenAI koncem února letošního roku. Tvrdil v ní, že společnost, kterou v roce 2015 pomáhal založit, se odchýlila od svých altruistických cílů a zaměřila se na vydělávání peněz. Společnost OpenAI se ohradila s tím, že Elon Musk již dříve podpořil myšlenku ziskové struktury, a dokonce navrhl fúzi se svou firmou Tesla.

Spor se vyostřil na začátku tohoto týdne poté, co společnost Apple oznámila partnerství s OpenAI. Jeho cílem je posílit hlasovou asistentku Siri a operační systémy o chatbota ChatGPT.

Po tomto oznámení zveřejnil Elon Musk na své sociální síti X několik zpráv, v nichž toto spojení kritizoval. Jeden z příspěvků končil slovy: „Apple nemá ani ponětí, co způsobuje, když předává vaše data společnosti OpenAI. Prodávají vás na dluh.“

Investoři ale zdá se tuto zprávu uvítali, protože tržní hodnota akcií společnosti Apple vzrostla na rekordní hodnotu přesahující 3 biliony dolarů (cca 69 bilionů korun).

Elon Musk založil v červenci 2023 vlastní společnost zabývající se umělou inteligencí a nazval ji xAI. Jejím cílem má podle jeho slov být „porozumění realitě“. V listopadu téhož roku společnost xAI uvedla na trh chatbota Grok ve snaze konkurovat společnostem jako ChatGPT.

Autor: Petr Pláteník

Další články