FOCUS ON: Zabezpečit fotbalem se dokáže jen procento hráčů, říká Pavel Kuka

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 03. 11. 2021

FOCUS ON: Zabezpečit fotbalem se dokáže jen procento hráčů, říká Pavel Kuka

Dnešní vrcholový fotbal je úzce, dá se říct, až nedělitelně, spjat s byznysem. Důležitou roli v této otázce hraje hlavně země a úroveň, od které se sport odvíjí. Co se týče České republiky, fotbal je u nás nejpopulárnějším sportem. Jsme v něm však podle Pavla Kuky, bývalého reprezentanta a fotbalového agenta, z ekonomického hlediska úspěšní?

Fotbal jako takový zabezpečí na celý život necelé promile hráčů. Dokáže obstarat živobytí i určitému procentu lidí, kteří se kolem fotbalu pouze pohybují, například agenty, trenéry a majitele klubů. Jak je to však s českými hráči, kteří hrají v první lize? Kolik z nich se dokáže fotbalem uživit? 

„Naše česká liga, kromě Sparty a Slavie, není schopná hráče finančně zajistit. Uživit v daném měsíci nebo roce ano, ale zabezpečit na delší dobu, to ne. Pokud je 16 nebo 18 mužstev v české lize, počítám tam některé druholigové manšafty, procentuálně je to 10 procent hráčů, kteří se dokážou fotbalem uživit,“ odpovídá Kuka.

Finance v životě fotbalového hráče

V pozici fotbalového hráče je dovednost správného nakládání s financemi velmi důležitá. Z hlediska krátkodobé kariéry je důležité uvědomit si, že hráč aktivně vydělává 10 až 12 let. Poté však zbývá daleko delší doba, za kterou je potřeba vydělané peníze utrácet. 

„Bohužel u nás nefunguje něco takového, jako jsou povinné fondy, kam si hráči odkládají část výplat. Ze sociálního hlediska by něco takového mělo přijít, protože je velmi důležité, aby se hráč naučil s financemi zacházet,“ komentuje Kuka. „Sportovec je celou svou kariéru v každodenním zápřahu a je o něj perfektně postaráno. Když mu kariéra skončí, člověk se učí sám o sebe starat a nějakým způsobem si program jak ekonomický, tak každodenní tvořit sám,“ dodává Kuka. 

Spravování financí na vlastní pěst, nebo finanční poradce?

Pavel Kuka reprezentoval Československo, Českou republiku a mnoho let působil v Německu. Přechod z postkomunistické země se slabou ekonomikou do německé fotbalové bundesligy byl pro něj obrovským šokem. Jak ekonomickým, tak sportovním. V zahraničí si každý plnil své sny a značně se utrácelo. Jak bylo v té době možné s penězi naložit?

„Určitě bylo nejlepší mít finančního poradce. Toho já jsem na začátku neměl a řekl bych, že když se na to podívám zpětně, velmi mi to chybělo. Dnes si s financemi nechávám poradit od odborníků a investuji konzervativně do nemovitostí,“ zakončuje Pavel Kuka.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory