Hrozí válka mezi USA a Čínou kvůli Tchaj-wanu?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 16. 03. 2023

Hrozí válka mezi USA a Čínou kvůli Tchaj-wanu?

K možnosti ozbrojeného konfliktu se Spojenými státy americkými se v nedávné době vyjádřili čínský ministr zahraničí Čchin Gang i vůdce zdejší komunistické strany Si Ťin-pching. Jablkem sváru je pochopitelně Tchaj-wan. Informuje o tom web Deutsche Welle.

Čchin Gang varoval Spojené státy s tím, že žádná země nemá právo zasahovat do vnitřních záležitostí Číny. Na první tiskové konference pořádané od jeho nástupu do funkce Čchin zároveň nastínil zahraničněpolitický postup Číny, především ve vztahu k USA, Tchaj-wanu, Rusku a válce na Ukrajině.

Za hlavního viníka destabilizace asijské země i mezinárodněpolitického prostoru označil v jiném projevu Západ rovněž čínský vůdce Si Ťin-pching. „Západní země v čele se Spojenými státy prováděly všestranné zadržování, obkličování a potlačování Číny a výsledkem tak jsou nebývale vážné problémy pro čínský rozvoj,“ vyjádřil se vůdce světové velmoci.

A zhodnocením situace Si Ťin-pchingovo prohlášení zdaleka nekončilo. Podle státní tiskové agentury Nová Čína zaznělo z jeho úst také, že Čína musí „mít odvahu bojovat i z toho důvodu, že celá země momentálně čelí hlubokým a složitým změnám na domácím i mezinárodním poli“.

Za všechno může Washington

V projevu na okraj výročního zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců v Pekingu zase Čchin Gang deklaroval, že otázka Tchaj-wanu – a washingtonská politika jedné Číny – stojí v základu všech vztahů mezi oběma mocnostmi.

Problematiku Tchaj-wanu a jeho případné samostatnosti čínský ministr zahraničí označil za „červenou linii“, kterou Washington nesmí překročit. A dodal, že si Čína vyhrazuje možnost přijmout jakékoli opatření, které považuje za nezbytné k dosažení „znovusjednocení“ s ostrovní zemí.

Viník současného napjatého stavu je podle Čchina jasný. Za „zhoršující se spirálu vztahů“ může podle něj jednoznačně Washington. Čínský ministr zahraničí doslova prohlásil, že politika USA vůči Číně se „odchýlila od racionální a zdravé cesty“.

Nedávné rozhodnutí USA sestřelit podezřelý čínský balón podle něj vytvořilo diplomatickou krizi, které bylo možné předejít. V oficiálním vyjádření Peking totiž oznámil, že šlo o letecký prostředek používaný ke zkoumání počasí.

Pokud Washington nezmění svůj kurz, „určitě dojde ke konfliktu a konfrontaci“, nenechává Čchin Gang nikoho na pochybách, že asijská velmoc nejenže současnou krizi bere vážně, ale ani nijak nezastírá možnost uchýlit se k drastickým řešením.

Autor: Petr Pláteník

Další články