Internet věcí za 62 korun ročně. Pomůže to jeho rozvoji?

Zdroj: Pixabay
Technologie 19. 07. 2022

Internet věcí za 62 korun ročně. Pomůže to jeho rozvoji?

Nastávají zlaté časy pro internet věcí? Podle české společnosti M2MC možná ano. Ta spustila nový a levný tarif pro sítě internetu věcí, a navíc věří, že se uklidňuje i situace kolem nedostatku čipů.

Česká společnost M2MC, jeden z globálních lídrů v oblasti správy komunikace zařízení v síti internetu věcí (IoT), se snažila o co nejrychlejší připojení k LowPower (nízkoenergetickým) sítím. Nebyl to ale snadný úkol. Oproti komunikaci prostřednictvím tradičních mobilních datových sítí se totiž jedná o mnohem náročnější technologie.

Dlouhou dobu byla v oblasti připojení těchto sítí limitem nejen vysoká cena koncového zařízení, ale také cena za komunikaci. Ve srovnání s běžnými tarify byly ceny na první pohled nízké, běžně dosahovaly maximálně 10 eur (zhruba 240 korun) ročně. Pro nasazení desetitisíců a statisíců senzorů (jen v Česku) byla ale cena stále příliš vysoká.

Češi ve světové špičce v IoT?

Cena za připojení zařízení na rok ve 45 zemích světa (včetně například většiny zemí EU, USA a Austrálie) po celou dobu jeho životnosti v rámci Gigatarifu odpovídá ceně jednoho šálku kávy v dobré kavárně. Kompletní zabezpečené propojení mezi zařízením a IoT hubem (například Microsoft Azure, Google IoT nebo AWS) je nyní k dispozici za 25,9 eur na 10 let. Ročně tedy náklady tvoří jen 2,59 eur (zhruba 62 korun). 

„Nový tarif pro NB-IoT a LTE-M je reakce na potřeby zákazníků. Dostáváme se tím na světovou špičku jak v technologiích, tak v ceně za IoT služby. Naši zákazníci mají na rozdíl od různých přeprodejů univerzálních datových tarifů skutečně fungující a bezpečnou službu, což jim umožňuje masové nasazení IoT řešení ve 45 zemích světa,“ říká Karel Krčmář, zakladatel a CEO M2M Communication Holding.

Neomezený tarif

Celkový dostupný objem dat nového tarifu je 1 Gb. V kontextu LowPower zařízení se dá v podstatě označit jako neomezený tarif. Koncová IoT zařízení (jako jsou senzory) totiž přenášejí jen velmi malý objem dat a pracují po dobu několika let bez nutnosti výměny či dobití baterií.

LowPower technologie se využívají například ke kontrole spotřeby energií. Umožňují posílat informace o stavu vodoměru, plynoměru, elektroměru (nebo i záplavového senzoru či bezpečnostního čidla) po dobu několika let bez nutnosti dobíjet baterii.

Konec krize v dodavatelských řetězcích?

Síť NB-IoT byla v České republice spuštěna s celoplošným pokrytím jak ve volném prostoru, tak uvnitř budov, před pěti lety. Spolu s Holandskem se Česko stalo jednou z prvních zemí na světě, které mohly tyto technologie využívat.

Odborníci předpovídali brzké masové nasazení senzorů a dalších LowPower zařízení, a to v řádech milionů ročně. Rychlost nasazování pozdržela nejprve pandemie covidu-19 a nyní krize spojená s válkou na Ukrajině a přehřátím ekonomik.

Společnost M2MC ale budoucí vývoj na poli LowPower zařízení vnímá optimisticky. „Už nyní se objevují zprávy o uklidnění v dodavatelských řetězcích komponent znamenající opětovné snížení cen a zrychlení jejich dodávek. Mohutné investice do výroby polovodičů v USA a Evropě rovněž přispějí ke snížení cen. Již dnes vidíme reálné projekty pro desetitisíce senzorů. Jak budou postupně přibývat, i tyto početné objednávky budou ceny tlačit dolů,“ vysvětluje Krčmář.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články