Jak čelíte nastalé inflaci?

Zdroj: Pixabay
Byznys 30. 01. 2022

Jak čelíte nastalé inflaci?

V současné pandemické době čelí svět, a tedy i Česká republika, největší inflaci za posledních deset let. A zdá se, že v budoucích měsících žádná razantní změna nepříjde. Jak této inflaci čelíte vy a vaše finance?

Inflace je nejvyšší za posledních 10 let

Podle finanční společnosti Cyrrus, západní svět, a s ním i Česká republika, si v uplynulém desetiletí prakticky odvykl vnímat spotřebitelskou inflaci, protože se většinou pohybovala okolo 2 %. Průměrná inflace mezi roky 2010 a 2020 činila v České republice 1,69 %, ve Spojených státech 1,77 %. V eurozóně se Evropské centrální bance nedařilo dosáhnout vytyčeného inflačního cíle, proto inflace v EU dosáhla v průměru pouze 1,35 %. I v České republice si obavy z příliš nízké inflace – či přímo deflace – vynutily neobvyklý zásah ze strany České národní banky, která mezi lety 2013 a 2017 přikročila k intervencím proti české koruně, kterou držela uměle oslabenou na úrovni EUR/CZK 27,00.

Koronavirové restrikce

Koronavirová pandemie, která vypukla v prvních měsících roku 2020, dočasně přesunula pozornost centrálních bank z inflace směrem k podpoře ekonomiky. Ale ekonomické restrikce nebývalého rozsahu hrozily během krátkého období napáchat dramatické škody v zasažených sektorech, a tak primární starostí vlád bylo maximálně uvolnit politiku, čímž by umožnily ekonomickým subjektům přečkat fázi nejtvrdších lockdownů a následně obnovit svoji činnost.

Vzhledem k obsáhlému výčtu faktorů, které během pandemie působily ve směru vyšší inflace, není překvapivé, že její výsledný růst překonal hodnoty, na které byla Česká republika v uplynulých letech navyklá,“ uvádí Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. „Největší odchylku v cenovém vývoji přinesla pandemie v oddíle Odívání a obuv. Zatímco běžné tempo zdražování zde před pandemií činilo 3,5 %, v letech 2020–2021 šlo o impozantních 18,4 %. Naopak jedinou skupinou, která během pandemie zdražovala méně, byly Potraviny a nealkoholické nápoje. Ty v předchozím období přidávaly na cenách tempem 4,7 %, zatímco během pandemie šlo pouze o 0,9 %.“

Proti inflaci fungují investice

Že se rok 2022 v České republice ponese ve znamení nebývale rychlého růstu cen, je již nyní prakticky zaručeno a nelze na tom mnoho změnit. Jak vysoko nakonec ceny vystoupají, ovšem závisí na mnoha proměnných, které se navíc budou rozdílně vyvíjet v čase.

Jak na tuto rekordní inflaci reagují vaše peníze? A co se proti inflaci dá dělat? Nejjednodušší způsob jsou investice, které tuto vysokou míru inflace dorovnávají, případně ji i převyšují. Pokud nechcete investovat sami, můžete využít různé finanční instituce, které se na tento případ připravily a nabízejí svým klientům nové produkty, které jsou zaměřené protiinflačně. Například Aktivně řízené portfolio od společnosti Cyrrus.

Cílem portfolia je překonat inflaci. Manažeři a analytici pracují s tímto portfoliem tak, aby se už žádný investor nemusel bát, že mu inflace sníží hodnotu volných financí. Právě z tohoto důvodu byly zvoleny jako podklady kombinace akcií a protiinflačních dluhopisů.

Inflace v České republice i ve světě podle odborníků bude i v tomto roce velká a záleží jen na vás, jak se k ní postavíte a jakým způsobem ošetříte zdraví svých financí.

Autor: Miroslav Oupic

Další články