Jiří Sýkora: Úrok u hypotéky se blíží k šesti procentům. Kdy dosáhne vrcholu?

Zdroj: Fincentrum & Swiss Life Select
Lidé 12. 06. 2022

Jiří Sýkora: Úrok u hypotéky se blíží k šesti procentům. Kdy dosáhne vrcholu?

Růst úrokových sazeb hypoték mírně zpomalil. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu se v červnu přesto přiblížila hranici 6 % p. a. Vrcholu se ale hypoteční sazby zatím nedotkly, ČNB chystá další zvyšování sazeb, říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

I v průběhu května sazby nadále rostly, a tak není překvapení, že nabídková sazba hypoték v červnu dosáhla na hranici 5,71 %. A bohužel podle prohlášení ČNB je jasné, že stále nejsme na pomyslném vrcholu, protože na konci června má následovat další zvýšení základních sazeb.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) naposledy zvýšila úrokové sazby na jednání 5. května, a to o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. O další změně základních sazeb bude ČNB rozhodovat na zasedání 22. června.

Kdy skončí růst základních sazeb?

Podle vyjádření dosluhujícího guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi je vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada opět zvýší úrokové sazby v případě, že aktuální data o vývoji ekonomiky potvrdí odhady z květnové prognózy ČNB. Další zvyšování základních sazeb se do konce roku neočekává.

V červenci se stane novým guvernérem současný člen bankovní rady Aleš Michl, který se již nechal slyšet, že na srpnovém zasedání navrhne ponechání úrokových sazeb. Společně s Alešem Michlem byl dosud proti zvyšování sazeb pouze člen rady Oldřich Dědek.

Na konci června navíc vyprší po šesti letech mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Těm může prezident Miloš Zeman mandát prodloužit, ale může na jejich místo jmenovat i nové členy rady. Do rady musí prezident také jmenovat nového, sedmého člena za Jiřího Rusnoka.

Ale i viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro stanici CNN Prima News uvedl, že zvýšení sazeb na červnovém zasedání může být posledním v současném cyklu utahování měnové politiky. Vrcholu by tak nabídkové sazby mohly dosáhnout již v letních měsících.

Hypotéky nad 80 % již za 6 procent

Rychlejším tempem než průměrná nabídková sazba hypoték rostly během května sazby hypoték do 80 % odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok, a to o 0,42 procentního bodu na 5,92 procenta. Sazby hypoték s fixací na tři roky vzrostly o 0,35 procentního bodu na 5,88 procenta.

Sazby hypoték fixovaných na pět let se zvýšily o 0,36 procentního bodu na 5,51 procenta a na 10 let o 0,38 procentního bodu na 5,52 procenta. Více než 6 procent již zaplatíte za hypotéku nad 80 % odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky, a to v průměru 6,1 procenta.

Ceny nemovitostí na historických maximech. Přichází stagnace?

Spolu se sazbou rostou samozřejmě i splátky, a tak pokud dnes klient podepíše smlouvu na hypotéku ve výši 3,5 milionu korun se splatností 25 let, musí si připravit ve svém rodinném rozpočtu částku vyšší než 21 900 korun. Což je v porovnání s minulým měsícem více o cca 800 korun a o více než 6 000 korun oproti červnu roku 2021.

Ceny nemovitostí letos dosáhly na svá historická maxima a nedá se očekávat, že by mělo dojít k jejich propadu. Dá se ovšem očekávat zpomalení tohoto růstu nebo případná stagnace.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články