Jsou různé způsoby, jak investovat do zlata

Zdroj: Pixabay
Byznys 26. 09. 2021

Jsou různé způsoby, jak investovat do zlata

Obecně platí, že investoři, kteří chtějí přímo investovat do zlata, mají tři možnosti: mohou si koupit zlato fyzicky, mohou si koupit fond obchodující se zlatem nebo mohou obchodovat s futures a opcemi na komoditním trhu. Podle portálu Investopedia mohou průměrní investoři například kupovat zlaté mince, zatímco sofistikovaní investoři implementují strategie pomocí opcí na zlaté futures.

Nákup fyzického zlata

Ve srovnání s jinými komoditami je zlato dostupnější pro průměrného investora, protože jednotlivec může snadno zakoupit zlaté pruty (skutečný žlutý kov ve formě mincí nebo tyčí) od obchodníka s drahými kovy nebo v některých případech od banky nebo makléřství či zlatnictví.

Zlato je k dispozici ve velikostech od 6gramového slitku po 11kilogramovou cihlu, ale mince jsou obvykle volbou pro nové investory. Nesmí být zaměňována s numismatickými mincemi, neboť se jedná o nové emise s obsahem zlata a prémií. Aby byla zajištěna maximální likvidita, většina kupujících se drží nejrozšířenějších zlatých mincí, včetně jihoafrického krugerrandu, amerického orla a kanadského javorového listu. Cokoli upřednostňujete, buďte si jisti, že nakupujete od renomovaného prodejce, osobně nebo prostřednictvím internetu. Zlaté mince zjevně vyžadují úschovu – buď domácí, nebo bankovní trezor. Samozřejmostí je si nechat toto fyzické zlato pojistit.

Zlaté šperky také umožňují investorovi zažít radost z jejich nošení. Zlato se často kombinuje s drahokamy a drahými kovy, aby se zlepšila celková hodnota a vzhled šperků. Kusy jsou často předávány další generaci jako rodinné dědictví a přidávají sentimentální hodnotu nad rámec samotného kusu. Šperky nejsou obvykle tou nejlepší volbou, pokud jde čistě o investici, protože maloobchodní cena obvykle výrazně překročí hodnotu roztavení. Před nákupem šperků vždy určete ryzost zlata, která je vždy na šperku vyryta, abyste neplatili za 18 karátů, když dostanete pouze 14karátový kus. Šperky jsou kryty většinou pojistných smluv na domácnost, což je výhoda v případě ztráty nebo odcizení.

Nákup zlatých fondů

Ačkoli je nákup akcií fondů velmi jednoduchý a rychlý, má svá úskalí: transakční poplatky, náklady na skladování a pojištění. Investoři, kteří mají zájem o likvidnější a levnější vstup na trh se zlatem, by místo toho mohli zvážit podílové fondy a fondy obchodované na burze, které replikují pohyby komodity.

SPDR Gold Shares (GLD) je například jedním z nejstarších fondu svého druhu, který byl založen v roce 2004. Akcie se obchodují na newyorské burze a lze je koupit nebo prodat kdykoli během obchodního dne. Každá akcie tohoto fondu představuje jednu desetinu jednorázového zlata. Například pokud se zlato obchoduje blízko 1 300 dolarů za unci (28 185 korun za 28 gramů, tedy 1 007 korun za gram), podíl zlata se bude obchodovat přibližně za 130 dolarů (2 820 korun) za akcii. GLD investuje výhradně do drahých kovů, což dává investorům přímou expozici cenovým pohybům kovu. Ostatní fondy investují jak do prutů, tak do akcií veřejně obchodovaných společností v oblasti těžby zlata, rafinace nebo výroby.

Zásoby zlata obecně rostou a klesají rychleji než cena zlata samotného. Jednotlivé společnosti jsou také vystaveny problémům, které nesouvisejí s cenami drahých kovů – jako jsou politické faktory nebo obavy o životní prostředí. Investice do fondů, které vlastní akcie zlata, je rizikovější způsob hraní, ale nabízí potenciál zhodnocení – což investice do zlatých prutů nebo šperků či mincí ne.

Nákup opcí na zlaté futures

Zkušenější investoři, kteří nechtějí riskovat velkou část kapitálu, by mohli zvážit opce na zlaté futures nebo opce na zlaté fondy. Tyto smlouvy představují právo – nikoli však povinnost – koupit nebo prodat aktivum (v tomto případě zlato) za určitou cenu po určitou dobu. Možnosti lze využít, ať už si myslíte, že cena zlata stoupá nebo klesá. Pokud zvolíte špatně, maximální riziko spojené s nákupem opcí je prémie, kterou jste zaplatili za uzavření smlouvy.

Nákup akcií společností těžících zlato

Pokud se vám žádné zlato přímo nedostane do rukou, můžete se kdykoli podívat na zásoby těžby zlata. Mějte však na paměti, že akcie zlata se nemusí nutně pohybovat ve shodě s cenami drahých kovů, protože těžební společnosti uspějí, nebo neuspějí na základě svých individuálních provozních výkonů a toho, jak nasazují svůj kapitál a vytvářejí zisky. Pokud jsou společnosti, které kupujete, neúspěšné, nemáte jistotu fyzického držení kovu.

Závěrem

Pokud kupujete zlato jako součást strategie diverzifikace portfolia, fondy obchodující se zlatem jsou nejlepší cestou. Pokud chcete ochranu v případě krize celého systému, je lepší vlastnit zlato fyzicky.

Autor: Miroslav Oupic

Další články