Investovat čeští sportovci moc neumí, inspirovat se můžou u amerických kolegů

Zdroj: Erik Drost, Flickr, CC BY 2.0
Byznys 29. 11. 2021

Investovat čeští sportovci moc neumí, inspirovat se můžou u amerických kolegů

Mimo jiné to platí pro oblast investic. Zatímco totiž Českem hýbe kauza „utopených“ stovek milionů ve firmě HP Next, zaštítěné naganským šampiónem Milanem Hejdukem, jejímiž klienty jsou například Pavel Nedvěd, Zdeněk Grygera či Jiří Welsh, jiné hvězdy světa sportu se naopak profilují jako velmi zdatní investoři.

Na druhou stranu, výše uvedení čeští sportovci v tom nejsou sami, podle listu Financial Times, odkazujícího se na informace poradenské společnosti Ernst&Young, přišli v období 2004–2018 sportovci v důsledku „nekompetentních“ finančních poradců o více než 600 milionů dolarů (cca 13,5 miliardy korun). Nelze se tedy divit bývalému stoperovi anglické reprezentace a Arsenalu Londýn Solu Campbelovi, který v podcastu novin Money Clinic konstatoval, že jeho jedinou, tudíž oblíbenou investicí jsou nemovitosti.

Redaktoři serveru Investopedia si dali pro změnu práci se seznamem úspěšně investujících sportovců. Není bez zajímavosti, že přes 50 % nejlepších investorů se rekrutuje z řad basketbalistů NBA.

Kobe Bryant (USA, 1978, basketbal)

Před svým tragickým skonem na začátku loňského roku byl muž zvaný Mamba považován za možná nejúspěšnějšího investora z řad sportovců. V roce 2013 spoluzaložil investiční společnost Bryant Stibel, která mimo jiné investovala do brandů jako Dell, Epic Games či čínského gigantu Alibaba. Z vlastních prostředků pak Kobe investoval šest milionů dolarů do výrobce sportovních nápojů Bodyarmor, přičemž jeho podíl dosáhl loni hodnoty přesahující 200 milionů dolarů (cca 4,5 miliardy korun). Jeho vlastní společnost Granity Studios produkovala Bryantův snímek Dear Basketball, za který dostal v roce 2018 jako první sportovec Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film.

LeBron James (USA, 1984, basketbal)

Jeden z nejlepších basketbalistů historie, stále aktivní LeBron nashromáždil majetek v odhadované hodnotě 480 milionů dolarů (takřka 11 miliard korun) a zdatně investuje. Je majitelem 19% podílu franšízy Blaze Pizza, když jeho počáteční investice jeden milion dolarů narostla pětadvacetinásobně. Basketbalista měl rovněž podíl ve společnosti Beats Electronics, kterou pozřela za 3 miliardy dolarů společnost Apple. Prostřednictvím Fenway Sports Group je držitelem menšího podílu v jednom z nejúspěšnějších anglických fotbalových klubů FC Liverpool.

Shaquille O’Neal (USA, 1972, basketbal)

S investicemi začal obrovitý pivot již na střední škole. Za svůj nejlepší byznys označil investici do Googlu v roce 1999, patřil rovněž mezi první investory Applu. Nemá sebemenší problém s investicemi do restaurací, kromě vlastní hospody na burgery v Los Angeles drží podíly v restauračních řetězcích Krispy Kreme, Papa John’s, Auntie Anne’s a Five Guys. Je rovněž majitelem 40 posiloven a 150 myček aut. Jako velmi výhodná se ukázala být investice do chytrých zvonků Ring, firmu koupil za miliardu dolarů Amazon.

Alex Rodriguez (USA, 1976, baseball)

V roce 2003 založil Alex firmu A-Rod Corp, jejímž prostřednictvím investuje do společností jako Snapchat, VitaCoco a NRG eSports. Součástí A-Rod Corp je Newport Property Construction, obhospodařující portfolio nemovitostí v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (takřka 34 miliard korun).

Serena Williamsová (USA, 1980, tenis)

Držitelka rekordních třiadvaceti grandslamových titulů a nejspíše nejlepší tenistka historie stála v dubnu 2019 za založením Serena Ventures, investujících převážně do společností, v jejichž vedení stojí příslušníci menšin a ženy. Vedle toho vložila finance do online směnárny Coinbase a výrobce rostlinných potravin Impossible Foods. Experti oceňují její schopnost minimalizovat riziko.

Zdroj: Yann Caradec, Flickr,CC BY-SA 2.0

Venus Williamsová (USA, 1979, tenis)

Starší, leč méně úspěšná sestra Sereny, na druhé straně sedm grandslamových vítězství stojí určitě za řeč. Zakladatelka dámské oděvní řady EleVen a studia V Starr Interiors, specializovaného na interiérový design. Stejně jako sestra Serena investovala i Venus do nejprestižnější organizace bojového umění MMA s názvem UFC.

Kevin Durant (USA, 1978, basketbal)

Další z plejády hvězdných basketbalistů začal s investicemi v roce 2016 zakoupením podílu ve společnosti Acorns, zabývající se technologiemi a finančními transakcemi. Je rovněž investorem v Postmates, firma podniká v byznysu spojeném s rozvozem jídla a dalšího zboží, jejím vlastníkem je Uber.

Michael Jordan (USA, 1963, basketbal)

Nejlepším kšeftem nejbohatšího sportovce všech dob bylo zakoupení klubu NBA Charlotte Hornets. Většinový balík pořídil v roce 2010 za 175 milionů dolarů (cca 4 miliardy korun). Poté nakupoval dále, aby v roce 2019 prodal podíl za 1,5 miliardy dolarů (takřka 34 miliard korun). Zisk jeho značky Jordan byl v roce 2019 odhadován na 3 miliardy dolarů (cca 68 miliard korun), jen loni partnerství s Nike navýšilo jeho konto o 130 milionů dolarů (cca 3 miliardy korun).

Peyton Manning (USA, 1976, americký fotbal)

Hvězdný quarterback Indianapolis Colts a Denver Broncos se po úspěšné kariéře pustil do byznysu. Nejdříve koupil 31 pizzerií řetězce Papa John’s v okolí Denveru, které prozíravě prodal těsně předtím, než řetězec přišel o oficiální status partnera NFL. Byl mezi prvními investory WePlay a Whistle Sports.

Magic Johnson (USA, 1959, basketbal)

Ještě v čase svého působení v NBA založil vlastní investiční společnost Magic Johnson Enterprises, když začal s pořizováním nemovitostí. Poté přišla na řadu koupě podílů ve Starbucks a TGI Friday’s. Koncem devadesátých let získala MJE hlavní podíl ve Founders National Bank, která se později stala součástí OneUnitedBank, první ryze afroamerické finanční instituce v zemi. Magic Johnson má rovněž podíly v klubech Los Angeles Dodgers (MLB) a Los Angeles FC (MLS), ve kterém ještě před časem rozdával radost Zlatan Ibrahimovič.

Autor: Petr Bošnakov

Další články