Kokainoví hroši Pabla Escobara se vymkli kontrole

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie Life 23. 04. 2023

Kokainoví hroši Pabla Escobara se vymkli kontrole

Nedávno v Kolumbii zaznamenali první dopravní nehodu, jejímž účastníkem byl hroch. Srazilo se s ním rychle jedoucí auto, které zvíře usmrtilo. Informuje o tom web The Conversation.

Hroch byl potomkem čtyř zvířat, která nechvalně proslulý drogový boss Pablo Escobar v 80. letech minulého století dovezl ze zoologické zahrady v USA na své luxusní sídlo v Kolumbii. Po Escobarově smrti v roce 1993 byla všechna čtyři zvířata kvůli obtížím spojeným s jejich přesunem vypuštěna do rezervace pro volně žijící zvířata. Hroši odsud ale utekli a usídlili se v oblasti podél řeky Magdalena.

Od té doby se rozmnožili a dosáhli počtu přibližně 130 zvířat. Ve volné přírodě se však rychle stávají problémem. Roste počet evidovaných útoků na lidi. Ekologové navíc varují, že velcí býložravci narušují křehké kolumbijské vodní ekosystémy. Hroši mohou vyměšováním do jezer a řek měnit složení okolní vody. Ta je zároveň životním prostředím pro jiná zvířata, včetně kapustňáků a kapybar.

Hroši jsou nyní v Kolumbii oficiálně zařazeni na seznam invazních druhů, které je potřeba kontrolovat. V roce 2009 kolumbijský úřad pro životní prostředí nařídil lovcům, aby zabili tři zvířata kvůli obavám, že poškozují úrodu a ohrožují lidi. Za oběť jim padl i hroch přezdívaný Pepe – fotografie mrtvého zvířete se ale rychle rozšířily po celém světě a vyvolaly pobouření.

Utrácení hrochů bylo okamžitě zastaveno a o osudu zbývajících jedinců se nyní bude rozhodovat ve dvou probíhajících soudních sporech. Pro kontrolu kolumbijské populace hrochů se přitom nabízejí minimálně tři strategie: eutanazie, přemístění do zoologických zahrad a zvířecích rezervací v zahraničí a kontrola porodnosti. Velmi záleží na tom, pro kterou z variant, případně kombinaci variant se kolumbijské úřady rozhodnou.

Exkluzivní případ

Invazní druhy bývají vnímány jako hrozba, kterou je třeba vyhubit. Mnohé země povolují jejich usmrcování doslova jakýmikoliv prostředky, které jsou nezbytné pro kontrolu celé populace. Takové jednání je ale často neetické.

Kolumbijský případ ukazuje, že je možné přemnožená zvířata kontrolovat a zároveň zohledňovat jejich zájmy. Musíme si ale uvědomit, že ve srovnání s jinými invazními druhy zrovna osud „kokainových hrochů“ vykazuje známky určitého zvýhodnění. To pravděpodobně vyplývá z vysoce prestižní povahy kauzy, která vzhledem ke spojení s Pablem Escobarem upoutala pozornost médií a veřejnosti.

Autor: Petr Pláteník

Další články