Koupíte si podíl na obrazu Pabla Picassa?

Zdroj: pixabay.com
Byznys 30. 07. 2021

Koupíte si podíl na obrazu Pabla Picassa?

Znalci Pabla Picassa z řad profesionálních a institucionálních investorů budou brzy moci za méně než 6 000 dolarů (130 tisíc korun) vlastnit podíl na jednom z jeho obrazů, který bude uložen ve švýcarském depozitáři.

Švýcarská banka Sygnum,zaměřující se na digitální aktiva, uvádí, že Picassův obraz „Fillette au béret“ se prodává, neboli „tokenizuje“, jako první na světě prostřednictvím blockchainu.

Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě.

Stačí koupit token

„Je to poprvé, kdy jsou vlastnická práva k obrazu Pabla Picassa nebo k jakémukoli uměleckému dílu vyslána na veřejný blockchain regulovanou bankou,“ uvedla umělecká investiční společnost Artemundi, spoluorganizátor akce pro agenturu Reuters. Pokaždé, když investor koupí token, budou vlastnická práva odeslána do veřejného blockchainu.

Obraz Pabla Picassa Fillette au béret, zdroj: Sygnum

„Posláním společnosti Sygnum bylo od začátku umožnit investorům přímější přístup k vlastnictví a hodnotě,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel skupiny Sygnum Bank Mathias Imbach. „Tokenizace Picassova obrazu Fillette au béret je příkladem toho, jak realizujeme nové jedinečné investiční příležitosti, které budou k dispozici mnoha investorům.“

Připravte si vyšší desítky milionů korun

Očekává se, že úpisy za prodej 4 milionů švýcarských franků (94,7 milionů korun) budou k dispozici na konci července, přičemž cena obchodovatelných akcií k malbě bude od 5 000 švýcarských franků (od 118,4 milionů korun).

Toto Picassovo dílo z roku 1964 zobrazující v jasných barvách baretkou pokryté dítě bylo v roce 2016 naposledy prodáno švédskou aukční síní Uppsala Auktionskammare za 21,4 milionu švédských korun (53,8 milionů korun).

Při této akci však Picassův obraz nebude fyzicky měnit majitele, protože je k dispozici k zapůjčení muzeím a výstavám, a bude proto uložen ve vysoce zabezpečeném zařízení ve Švýcarsku.

Autor: Miroslav Oupic

Další články