Lamborghini a Pirelli přepsaly rychlostní rekord

Zdroj: Pirelli
Life 05. 10. 2022

Lamborghini a Pirelli přepsaly rychlostní rekord

Jezdec Simon Faggioli s vozem Lamborghini Urus Performante na pneumatikách Pirelli P Zero Trofeo R posunul laťku rychlosti a výkonu. Stalo se tak na trati legendárního závodu do vrchu na americké hoře Pikes Peak, píše se v tiskové zprávě Pirelli.

Trať o 20 km se 156 zatáčkami zasazenou mezi skály a několikasetmetrové srázy zajel v rekordním čase pro danou kategorii. Je to vůbec poprvé, co Pirelli upravilo P Zero Trofeo R pro potřeby SUV. Stejnou pneumatiku si Lamborghini vybralo do originální výbavy pro nejnovější verzi svého super SUV.

Nejnovější zakázková pneu navazuje na 6 dalších, které již Pirelli pro Urus vyrábí

Již od začátku byl Urus homologován se šesti variantami pneumatik Pirelli: Pneumatikami P Zero o rozměrech 21, 22 a 23 palců, navrženými tak, aby zajistily vysoký výkon na silnici; 22palcovými P Zero Corsa pro zábavu na okruhu; 21palcovým obutím Scorpion Zero All Season a 22palcovými Scorpion Winter pro bezpečnou jízdu v jakémkoli terénu a při nízkých teplotách. K nim se nyní připojuje 22palcová pneumatika P Zero Trofeo R: nejvýkonnější pneumatika Pirelli ze všech, speciálně určená pro závodní trať, ale zároveň homologovaná i pro běžnou silnici.

Simon Faggioli z Pirelli překonal rekord z roku 2018 o 17 sekund

Je to vůbec poprvé, co Pirelli upravilo P Zero Trofeo R pro potřeby SUV. Výsledkem spolupráce s Lamborghini je pneumatika se zvýšenou všestranností, která vrací vysoký výkon jak na suchém asfaltu s vysokými okolními teplotami, tak na mokrém povrchu s nižšími teplotami. Nová pneumatika je ale také schopna zdolat některé z nejslavnějších silnic v motoristickém sportu, jako je již zmiňovaná trať Pikes Peak Hill Climb v Coloradu.

Zdroj: YouTube

Časovka se jela na stejné trati, na které se jel závod, a silnice byla pro tento účel uzavřena pro dopravu. Urus, řízený několikanásobným šampionem v jízdě do vrchu a testovacím jezdcem Pirelli Simonem Faggiolim, protnul cílovou čáru v čase 10m 32,064s. Vzhledem k tomu, že oficiální premiéra vozu v době závodu ještě neproběhla, nový Urus se oficiálního závodu nezúčastnil. Čas byl zaznamenán oficiální časomírou závodu Pikes Peak International Hill climb, čímž byl překonán předchozí rekord z roku 2018, který patřil Bentley Bentayga a činil 10 m49,902s.

Partnerství mezi Lamborghini a Pirelli trvá skoro 40 let

Stejně jako všechny pneumatiky Lamborghini se i tato konkrétní P Zero Trofeo R zrodila z úzké spolupráce mezi Pirelli a Lamborghini sahající až do roku 1963. Technologické partnerství, které tyto dvě společnosti spojuje, je založeno na filozofii „Perfect Fit“: strategii, podle které Pirelli vyvíjí pneumatiky na míru pro každý vůz produkovaný výrobci aut ze segmentu Premium a Prestige, se kterými spolupracuje. Všechna Lamborghini mohou být vybavena pneumatikami Pirelli vytvořenými na základě specifických vlastností každého modelu, a to jak v originální výbavě, tak v rámci trhu s náhradními díly.

Pirelli a Lamborghini mají také společnou soutěžní historii, která již trvá více než 30 let. Od debutu pneumatiky Scorpion pro vůz LM002, který se účastnil Rallye Paříž-Dakar v roce 1988, až po současný závod GT World Challenge Europe, kde se tým Lamborghini umísťuje na předních příčkách a pro který Pirelli exkluzivně dodává obutí.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články