Lukáš Kovanda: Za levný benzín děkujte Ficovi a Rusku

Zdroj: Trinity Bank
Lidé 21. 12. 2023

Lukáš Kovanda: Za levný benzín děkujte Ficovi a Rusku

Za dobu Fialovy vlády zlevnil benzín reálně už o 20 procent. Jeho cenu snižují pokračující mimořádně vysoké dodávky z Ruska a Ficův lobbing v Bruselu, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Vláda premiéra Petra Fialy bývá ve veřejné diskusi často spojována s drahými pohonnými hmotami, respektive hlavně s tím, že jejich zdražování dostatečně nebránila. Jenže jde do značné míry o zcela scestnou diskusi. Například benzín totiž za dobu úřadování Fialova kabinetu zlevnil reálně už takřka o 20 %. Jak to?

Nominálně je totiž dnes benzín nejlevnější od ledna 2022. To byl zároveň první celý měsíc, kdy Fialův kabinet úřadoval. Kumulovaná inflace od té doby činí zhruba 19 %. Cena benzínu tak v porovnání s cenou všeho ostatního v ekonomice, tedy reálně, vskutku klesla o takřka pětinu.

Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic zásadně pomáhá zlevňovat pokračující dovoz ropy a ropných produktů z Ruska, respektive vyrobených z ruské ropy.

Vždyť třeba aktuální hrozbu skokového zdražení pohonných hmot v Česku zažehnalo Slovensko, tedy to, že si počátkem tohoto týdne v Bruselu Ficova vláda dojednala prodloužení výjimky na dovoz paliv vyrobených z ruské ropy do České republiky. Česko tak nadále ve velkých objemech dováží jak ruskou ropu, tak právě paliva z ní vyrobená.

Podle dat Českého statistického úřadu letos v prvních třech čtvrtletích Česko dovezlo 3,48 milionu tun ruské ropy, ropných materiálů a příbuzných produktů v hodnotě přes 35 miliard korun. To je největší objem za dané období od roku 2010.

Putinovu válčícímu režimu tak ve skutečnosti Česko posílá ještě více peněz, i když nepřímo, protože třeba ruská nafta, přesněji nafta z ruské ropy, či ruský plyn míří do Česka přes zpracovatele či zprostředkovatele z třetích zemí, třeba právě ze Slovenska.

Ministerstvo průmyslu a obchodu koncem listopadu uvedlo, že letos od ledna do října přiteklo do Česka 79,6 milionu metrů krychlových ruského plynu, i když ještě v druhé polovině října tvrdilo, že Česko nemá letos z Ruska plynu ani kubík.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články