Majetek Miloše Zemana – milionáře z chatrče

Zdroj: Pražský hrad (www.hrad.cz)
Byznys 22. 10. 2021

Majetek Miloše Zemana – milionáře z chatrče

Český prezident se dlouhodobě prezentuje skromným a lidovým životem. Za svou dosavadní kariéru však nastřádal slušné jmění. Co všechno mu říká „pane“ a kolik peněz má na účtu?

Před prezidentskými volbami v roce 2018 Miloš Zeman uvedl, že má na svém účtu 12 milionů korun. Základní plat prezidenta republiky je 302 700 korun hrubého, což je po odečtu zákonného pojištění 226 297 korun. Od svého druhého zvolení, tedy za 44 měsíců, si tak přišel na bezmála dalších 10 milionů. Do toho nejsou započítané náhrady.

Bungalov na stáří – dobrá investice

Současná hlava státu se chce po skončení funkčního období v roce 2023 přestěhovat do nyní stavěného bungalovu v Lánech. Pozemek o rozloze tisíc metrů čtverečních získal za 2.5 milionů korun. Podle odborníků se rozhodně jedná o dobrou investici, lokalita je totiž v blízkosti Prahy a je velmi dobře dostupná po dálnici D6.

„Jedná se o kompletně zasíťovaný pozemek o rozloze cca 1000 m2, jehož hodnota se dnes může pohybovat okolo 4,5 až 5 milionů korun. Pokud se týče domu, je odhad ceny složitější, neboť nemáme konkrétní informace. Z veřejně dostupných fotografií lze pouze usoudit, že se jedná o dům s větší zastavěnou plochou a tvoří jej dvě nadzemní podlaží, kde druhé patro je na menší ploše než přízemí, dvojgaráž a pravděpodobně menší technické zázemí. Prodejní cena takové novostavby včetně příslušného pozemku by mohla v současnosti být mezi 12 až 14 miliony korun,“ informuje Radim Grulich z Real-Treuhand Reality.

Podobný odhad mají i ostatní experti. „Na základě lokality, velikosti pozemku i samotné nemovitosti může být prodejní cena za dokončenou stavbu kolem 12,5 milionu korun. Samozřejmě by zde mohlo hrát roli i to, že by se jednalo o dům prezidenta České republiky, což může pro řadu lidí být diskvalifikující, ale pro řadu lidí i velké plus, které může v ceně rovněž být promítnuto,“ říká Jan Kratochvíl, ze společnosti RE/MAX G8.

Chalupa na Vysočině

Zemanův pobyt na Vysočině, kde objímal stromy a v době prezidentství každé léto vyrážel brázdit tamní rybník, je již legendou. Chalupa v Novém Veselí na Žďársku není chalupou v pravém slova smyslu. V bývalém zámku totiž vlastní byt, který od roku 1989, kdy ho koupil, také zrekonstruoval.

V roce 2002 jsem dokončil budování své vysočinské chalupy tím, že do ní bylo – stejně jako po celé vsi – zavedeno plynové topení. Odpadlo tak každodenní zimní vynášení popela a chalupa se stala celoročně obyvatelnou,“ píše v knize Jak jsem se mýlil v politice. Hodnota tohoto bytu bude v řádu nižších jednotek milionů korun.

Byt na sídlišti

Miloš Zeman má stále trvalý pobyt na pražském sídlišti Stodůlky. Byt v sedmém patře jedenáctipatrového domu má rozměr takřka 75 metrů čtverečních a jeho hodnota se tak dnes pohybuje mezi 5,3 a 7,5 miliony korun. Faktem ale je, že tento byt Zemanovi nepatří a má ho jen v pronájmu. Tak jako tak při hrubém součtu nemovitostí a prezidentského platu může Miloš Zeman disponovat klidně i třiceti miliony korun.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články