Martin Steiner: Češi nebudou schopni splácet hypotéky

Zdroj: BNP Paribas Cardif
Lidé 12. 05. 2022

Martin Steiner: Češi nebudou schopni splácet hypotéky

Ceny všeho letí strmě vzhůru, jídlo, energie i pohonné hmoty jsou citelně dražší. A zdražovat se bude i nadále. Vzhledem k tomu, že v současnosti pouze 19 % lidí bez problémů pokryje zvýšení nákladů ze svého platu, čekají se problémy v domácích rozpočtech, říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny. 

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zrychlila meziroční inflace v ČR v dubnu na 14,2 z březnových 12,7 procenta. Růst spotřebitelských cen tak byl nejvyšší od května 1998, kdy dosáhl 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, ty byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Také výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. 

Kvůli růstu cen musí své výdaje omezovat velká část společnosti. Vyšší ceny energií přinášejí omezení pro zhruba polovinu domácností. U potravin a pohonných hmot to jsou zhruba dvě pětiny, říká průzkum společnosti Kantar CZ.

Pokles cen nyní experti neočekávají. Nejbližší týdny mají naopak přinést další zdražování. Ceny energií a všech dalších vstupů strmě rostou a zlom je zatím v nedohlednu. V letošním roce je očekáváno zdražení potravin o 30 %. 

Tato situace má vliv na finanční jistotu Čechů. Podle výsledků ankety Profesia.cz má již více než třetina lidí v souvislosti s růstem životních nákladů výrazné finanční problémy. Brigádami nebo druhým zaměstnáním se potřebné prostředky snaží získat 16 % respondentů, dalších 21 % situace nutí hledat zaměstnání s vyšším výdělkem, protože jejich současná mzda na pokrytí nákladů nestačí. 

Dalších 21 % ještě nemá zcela jasno – pociťují finanční tlak, ale ještě si nejsou jistí, jak v příštích měsících vyjdou s penězi. Jen o něco více než pětina respondentů (23 %) uvedla, že zvýšené základní náklady sice utáhnou, ale budou muset zvažovat další výdaje. Dluhy českých domácností jsou již nyní na enormní výši. 

Další nárůst problémů se splácením úvěrů a hypoték se dá v nejbližší době očekávat. Podle našich současných dat se lidé stále více pojišťují proti neschopnosti splácet své závazky. V meziročním srovnání to nyní představuje 11% nárůst. V současnosti je posilován obavami z nejisté ekonomické situace.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články