Maxim Manturov: Británie vítá nového krále. Možná by stálo za to investovat do britských firem

Zdroj: Freedom Finance Europe
Lidé 05. 05. 2023

Maxim Manturov: Británie vítá nového krále. Možná by stálo za to investovat do britských firem

Korunovace britského panovníka Karla III. je historickou událostí. Jaké jsou ale tradiční veřejné britské společnost, do nichž se dlouhodobě vyplatí investovat? Patří k nim třeba Lloyd’s, Unilever nebo Diageo, říká Maxim Manturov, analytik společnosti Freedom Finance Europe.

Svět byl podobné korunovace naposledy svědkem 2. června 1953, kdy byla na trůn uvedena královna Alžběta II. Dne 6. května 2023 bude moci svět v přímém přenosu sledovat korunovaci jejího syna, krále Karla III. Británie má dlouhou historii a symboly britské monarchie zůstávají těmi nejznámějšími po celém světě.

Spolu s britskou tradicí má Spojené království bohatou historii známých společností, které obstály ve zkoušce času a existují již staletí. Některé z nejstarších britských společností jsou veřejné a mají dlouhou historii působení na trhu, což poskytuje cenné informace o hospodářském růstu a rozvoji země.

Mezi tyto slavné společnosti patří i Lloyd’s of London, která byla založena již v roce 1686. Lloyd’s je celosvětově uznávaná pojišťovací společnost poskytující specializované pojišťovací a zajišťovací služby. Společnost má bohatou historii inovací a stála v čele mnoha významných událostí v pojišťovnictví. Díky svému zaměření na hodnocení a řízení rizik se Lloyd’s stala významným hráčem na světovém pojistném trhu.

London Stock Exchange Group (LSEG) je další prominentní britská veřejná společnost s dlouhou a slavnou historií. Vznikla v roce 2007 sloučením London Stock Exchange a Borsa Italiana, přičemž samotná London Stock exchange byla založena v roce 1801 a je jednou z nejstarších burz na světě. Burza sehrála klíčovou roli v rozvoji finančních trhů ve Velké Británii a hraje důležitou roli v hospodářském rozvoji země.

Další známou britskou akciovou společností s historií sahající až do 19. století je Unilever. Přestože společnost vznikla fúzí v roce 1929, některé její součásti, jako například Lever Brothers a Margarine Unie, mají hlubší historii. Společnost Unilever se stala globálním gigantem v oblasti spotřebního zboží s rozmanitým portfoliem výrobků zahrnujícím potraviny, nápoje, čisticí prostředky a produkty osobní péče.

NatWest Group, dříve Royal Bank of Scotland Group plc. Skupina Royal Bank of Scotland (RBS), jejíž kořeny sahají až do roku 1727, má dlouhou historii spojenou s královským dvorem. Jako jedna z nejstarších bank ve Spojeném království hraje RBS významnou roli v poskytování bankovních a finančních služeb královské rodině a královskému dvoru. V průběhu let si banka RBS získala pověst spolehlivé, stabilní a odborné banky, která spravuje finanční záležitosti královského dvora.

Další britskou veřejnou společností s bohatou historií je společnost Diageo, která vznikla v roce 1997 sloučením společností Guinness a Grand Metropolitan. Některé ze společností, které se nakonec staly součástí Diageo, mají dlouhou historii, přičemž Guinness sahá až do roku 1759 a Grand Metropolitan do roku 1933. Společnost Diageo se stala světovou jedničkou v nápojovém průmyslu s portfoliem známých značek, jako jsou Johnnie Walker, Smirnoff a Baileys.

Je třeba poznamenat, že status „veřejné společnosti“ se může v průběhu času měnit v důsledku různých faktorů, jako jsou fúze, akvizice a změny vlastnické struktury. Proto se seznam nejstarších veřejných společností Spojeného království může lišit v závislosti na konkrétních použitých kritériích. Nicméně trvalé dědictví těchto společností výmluvně vypovídá o jejich významu a přínosu pro hospodářský růst a rozvoj Spojeného království v průběhu staletí.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články