;

Nedostatek lékařů mohou v budoucnu vyřešit robotičtí chirurgové

Zdroj: فاطمه درستی, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Články 26. 02. 2021

Nedostatek lékařů mohou v budoucnu vyřešit robotičtí chirurgové

S postupně stárnoucí populací poroste požadavek na náročné medicínské služby. I díky technologii 5G nebo umělé inteligenci se proto vývoj robotiky v tomto odvětví posouvá vpřed mílovými kroky.

Robotický chirurg je ve zkratce řečeno zařízení řízené počítačem, s vlastním pohonem, které může být naprogramováno tak, aby vypomáhalo při pozicování chirurgických nástrojů a manipulaci s nimi. Usnadňuje tak lékaři při zákroku zvládání složitějších úkonů.

Robotičtí chirurgové, případně operace prováděně s asistencí robota umožňují realizovat různé typy komplexních procedur. A to s větší precizností, flexibilitou i celkovou kontrolou, než je tomu u konvenčně prováděných zákroků.

Jak informuje web IndustryWired, první využití robotického chirurga se datuje do roku 1994, kdy Automated Endoscopic System for Optimal Positioning (AESOP) obdržel od pověřené autority v USA povolení ke klinickému užití. V roce 2019 jsme se pak dočkali první operace podninkuté s pomocí robota na dálku. Doktor Ling Č‘-pchej z více než 2000 kilometrů vzdáleného města San-ja byl schopný prostřednictvím robota a internetového připojení provést mozkovou operaci v Pekingu.

Pro takovéto využití robotické technologie je nyní klíčové co nejrychlejší a nejplynulejší ustavení sítě 5G. Jen nepřerušovaný a nezpožďovaný signál totiž umožní provádět složité operace na vlastně libovolnou vzdálenost.

A samozřejmě v představách vývojářů a vizionářů se využití robotické techniky neomezuje jen na vzdálené ovládání. Jejich vysněným cílem je plně autonomní automatizované zařízení, vykonávající všemožné operativní zákroky.

Bude to nejspíš již brzy třeba. Podle americké asociace sdružující pracovníky ve zdravotnictví (Association of American Medical Colleagues) se jen Spojené státy už v roce 2033 můžou potýkat s nedostatkem lékařů v řádu desítek tisíc.

Autor: Petr Pláteník

Další články