Nejlevnější benzín je nyní v Královéhradeckém kraji, nejlevnější nafta v Olomouckém

Zdroj: Pixabay
Byznys 23. 03. 2022

Nejlevnější benzín je nyní v Královéhradeckém kraji, nejlevnější nafta v Olomouckém

V důsledku ruského vpádu na ukrajinské území zaznamenaly ceny pohonných hmot v České republice strmý růst. V ostatních okolních zemích nebylo zdražení tak velké, neboť vlády buď ceny pohonných hmot zastropovaly, anebo snížily spotřební daň. Ale od 15. března ceny začaly klesat. Kde jsou pohonné hmoty u nás nejlevnější?

V posledních dvou týdnech ceny pohonných hmot až skokově rostly, a tak jsme zažili ty nejvyšší v historii vůbec. Před dvěma týdny jsme psali, že překročily hranici 40 korun za litr, před týdnem místy přesáhly, hlavně v Praze, už i 50 korun za litr. Ceny pohonných hmot totiž reagují na negativní signály z Ruska o možném omezení dodávek ropy a zemního plynu do Evropy. Nyní už pozvolna ceny klesají, ale na jak dlouho?

Ve čtvrtek 10. března dokonce byly ceny pohonných hmot u čerpacích stanic MOL po celé republice extrémní – 95,80 Kč za litr bezolovnatého benzínu, a dokonce 104,60 Kč za litr nafty. Řidiči nevěřili svým očím, a když si této ceny nevšimli a natankovali, museli ji i zaplatit. Společnost MOL se omluvila a hodlá řidičům proplatit zaplacené vyšší částky, ale věříme, že se k těmto cenám snad ještě dlouho nedostaneme.

Podle portálu mbenzin.cz, který denně monitoruje ceny pohonných hmot v České republice, byly průměrné ceny nejvyšší v pondělí 14. března, a to 46,87 Kč za litr benzínu a 50,02 Kč za litr nafty.

Když to srovnáme s cenami jen o dva týdny dříve, tak 28. února byly průměrné ceny benzínu na hodnotě 37,62 koruny za litr benzínu a 36,46 koruny za litr nafty. Benzín tedy za 14 dní podražil o 24,6 % a nafta dokonce o 37,2 %. Viz tabulka 1.

Od 15. března průměrné ceny obou komodit každý den klesají, ale stále dosahují hodnot, které si před pár měsíci čeští motoristé nedokázali představit.

Nejlevnější benzín je nyní v Královéhradeckém kraji, nejlevnější nafta v Olomouckém

Z přehledu průměrných cen pohonných hmot z úterý 22. března vyplývá, že nejlevnější benzín si motoristé načerpají v Královéhradeckém kraji (44,22 Kč/litr) a nejlevnější naftu v Olomouckém kraji (46,32 Kč/litr). Naopak největší ceny pohonných hmot nejsou podle předpokladů v Praze, ale v Plzeňském kraji (44,85 Kč u benzínu a 47,34 Kč u nafty). Průměrné ceny pohonných hmot na krajské úrovni uvádí tabulka 2.

Průměrná cena za ČR i za kraje je dobré měřítko, ale důležitější je přesně vědět, jaké čerpací stanice a kde přesně jsou ty nejlevnější. Podíváme se tedy na největší města.

V Praze vládne PRIM a Tank ONO

V Praze byl v úterý nejlevnější benzín na čerpací stanici PRIM (Praha 10 – Strašnice, Na Hroudě), která má cenu 39,50 Kč za litr. Nejlevnější naftu pak nabízejí hned 3 čerpací stanice, které mají litr nafty za 43,50 Kč. Jedná se o dvě čerpací stanice značky Tanko ONO (Praha 10 – Štěrboholy, Černokostelecká 327, a Praha 10 – Dolní Měcholupy, Kutnohorská 76) a čerpací stanici PRIM (Průhonice-Čestlice, Obchodní 111).

V Brně vítězí Tank ONO a TESCO

Nejlevnější benzín je v Brně na čerpací stanici Tanko ONO (Brno-Slatina, Hviezdoslavova 1173/1b) za 41,50 Kč za litr. Nejlevnější naftu nabízí TESCO (Brno, Vídeňská 100/117) za 42,90 Kč/l.

V Ostravě je nejlevnější EuroOil a TESCO

V Ostravě je nejlevnější benzín u čerpací stanice EuroOil (Ostrava, Muglinovská 26) za 42,50 Kč/l a nejlevnější nafta u čerpací stanice TESCO (Ostrava, Novinářská 6a) za 43,50 korun za litr.

V Plzni dominuje Tank Ono

V Plzni jsou nejlevnější dvě čerpací stanice Tanko ONO (Plzeň, Studentská 57, a Plzeň, Domažlická 160) za 41,50 Kč/l a nejlevnější nafta je také u těchto dvou čerpacích stanic (43,50 korun za litr).

Finanční analytici ovšem předpokládají, že by ceny pohonných hmot mohly jít až na 65 korun za litr. Podle portálu mbenzin.cz byl majitel čerpacích stanic Tank ONO Jiří Ondra před týdnem v odhadech mírnější, neboť očekával stabilizaci cen mezi 40 až 50 korunami, což nyní jeho prognózám i docela odpovídá.

Ekonom Lukáš Kovanda ve stejné době předpovídal, že nyní by měl benzín stát 50,50 koruny a nafta 53 koruny za litr. Kdyby nenastal pokles cen, docela by se i trefil.

Autor: Miroslav Oupic

Další články