Černý den pro řidiče – hranice 40 korun za litr pohonných hmot prolomena

Zdroj: Pixabay
Byznys 04. 03. 2022

Černý den pro řidiče – hranice 40 korun za litr pohonných hmot prolomena

Zdražila především nafta. Litr je za 44 korun, litr benzínu za o zhruba 1,50 koruny méně. Ceny jsou proto nejvyšší v historii a v závislosti na dalším vývoji války na Ukrajině lze očekávat další zdražování.

Válka na Ukrajině i oslabující koruna tlačí ceny pohonných hmot k rekordním úrovním. Plošné ceny paliv, které ovlivňují další vývoj standardních cen na stojanech čerpacích stanic, za poslední týden skokově narostly.

Cena ropy se včera přiblížila ke 120 dolarům za barel, česká měna dále oslabila nad úroveň 23 korun za jeden americký dolar. Příčinou je samozřejmě ruská agrese vůči Ukrajině. Podle analytiků se ceny pohonných hmot mohou velmi rychle dostat k úrovni 45 korun za litr, ale i výše.

Fronty na čerpacích stanicích

Průměrné ceny benzínu a nafty ze včerejšího dne již prolomily úroveň 40 korun za litr. Nafta je v průměru téměř stejně drahá jako benzín. Skokový nárůst plošných cen paliv tento vývoj předznamenával a signalizuje další zdražování hlavně u nafty. Ceny na čerpacích stanicích vždy totiž mají určitou setrvačnost. Naproti tomu plošné ceny bezprostředně reflektují vývoj na trzích. Indikují tedy, kam budou směřovat běžné ceny na stojanech čerpacích stanic.

„Plošná cena nafty u námi poskytovaných tankovacích karet se v tomto týdnu zvedla ve srovnání s obdobím před ruskou agresí asi o 5 korun za litr. Dynamika zdražování nafty je výrazně vyšší než u benzínu,“ popisuje aktuální vývoj Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

„Na mnohých běžných čerpačkách se cena nafty již vyšplhala na úrovně okolo 43 i 44 korun za litr. I přes loňské snížení spotřební daně o korunu je tak nafta ve srovnání s Naturalem 95 často o 1,50 koruny za litr dražší,“ dodává Duraković s tím, že tam, kde se ještě včera doprodávaly zásoby levnějšího paliva za ceny pod 40 korun za litr, se večer tvořily fronty zákazníků.

I takové čerpačky pak dnes byly nuceny navýšit ceny nad 40 korun za litr. A jedna pozitivní zpráva na konec – včerejší střemhlavý růst cen ropy na burze dnes alespoň nepokračuje. Cena chvílemi klesá i k hranici 110 dolarů za barel.  

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články