Nová hala za sto milionů. Otrokovické Raveo expanduje

Zdroj: RAVEO

Nová hala za sto milionů. Otrokovické Raveo expanduje

Během tří let se firmě Raveo podařilo vybudovat plně funkční a designové prostředí. Na rozloze 3 000 m² nově sídlí centrála společnosti, administrativa, ale i sklady a výroba.

Důležitým aspektem při výstavbě byla udržitelnost. Interiér navrhl tým architektonického ateliéru KAREŠ ARCH. Raveo je odborník na pohonnou techniku, automatizaci a robotiku. Nový areál je tak ukázkou spojení designu, funkčnosti a technologií.

Stávající zázemí nám vůbec nevyhovovalo z hlediska naší expanze a na pozemcích, kde jsme původně chtěli stavět, bylo obtížné získat stavební povolení. Novou halu jsme koupili jako ruinu a prakticky tři roky kompletně přestavovali bez jediné dotace nebo pobídky,“ popisuje Radek Kaňovský, CEO společnosti Raveo.

Nové prostory slouží jako centrála pro management, administrativu, a především sklady a výrobu. Právě ty plně využívají i pobočky v regionech. Neustálá expanze Raveo je důkazem, že české firmy už dávno nemusí být jen „montovnou Evropy“.

Spojení designu a funkčnosti

Velkorysé prostory o rozloze 3 000 m² aktuálně využívá 32 lidí. Interiér kompletně navrhla společnost KAREŠ ARCH, která se zabývá funkcionalismem a stavbou vil. Stavba je výjimečná především investicí do prostoru, kde pracují zaměstnanci, a to jak z pohledu komfortu, tak i ergonomie. Nová hala slouží jako inspirativní důkaz dokonalého spojení designu a funkčnosti a vytváří atmosféru příznivou pro inovace a produktivitu, což dokonale odpovídá kreativnímu duchu společnosti.

S ohledem na udržitelnost

Při výstavbě nebyla opomenuta ani energetická úspornost. Budova má dvojité zateplení betonového skeletu i střechy a je velmi šetrná z hlediska energií. Na střeše byla nově nainstalovaná fotovoltaika s výkonem 150 kW, která plně pokrývá potřeby areálu.

V průběhu přestavby se objevily i výzvy. Ekologická škoda po původním majiteli dosahovala mnoho milionů korun, neboť zanedbával prakticky veškerou údržbu a péči o nemovitost. „Namísto demolice a stavby zcela nové budovy jsme se rozhodli jít cestou obnovy existujícího objektu. Tato volba se ukázala jako udržitelnější a ekologicky šetrnější alternativa. Snažili jsme se obnovit poškozené části budovy a půdy, což znamenalo náročnou práci. Výsledkem je ale budova, která byla zachráněna před dalším znehodnocením a přispívá k udržitelnosti našeho provozu,“ popisuje Kaňovský z Raveo.

Kolem budovy je navíc plně dobudovaná zahrada, která zaměstnancům nabízí klidové zóny. Zajímavostí určitě je, že v jedné části majitelé založili sad stromů, které jsou vybrány dle zemí, se kterými Raveo spolupracuje. „Vybudovali jsme špičkové zázemí pro technologickou firmu z prostoru, který byl v katastrofálním stavu a v areálu, který je zanedbaný,“ komentuje Kaňovský. Celková revitalizace areálu i jeho okolí se začíná proměňovat.

Raveo je dobrým příkladem, že investice do výstavby a revitalizace průmyslových zón může být pozitivní nejen pro samotnou firmu, ale také pro místní infrastrukturu, což je pro dlouhodobý úspěch klíčové.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články