Patrik Tovaryš: Česká ekonomika může z metaverza získat až 200 miliard korun

Zdroj: Meta
Lidé 17. 05. 2023

Patrik Tovaryš: Česká ekonomika může z metaverza získat až 200 miliard korun

S rozšířenějším používáním technologií metaverza se objeví více ekonomických příležitostí. Firmám se otevřou nové trhy, na které budou expandovat, metaverse vytvoří nové obchodní modely a dojde ke zlepšení způsobů práce. Dojde rovněž k transformaci vzdělávání ve školství i mimo něj. Pro Českou republiku je klíčové uvědomit si to včas, aby se na příležitosti a změny připravila, říká Patrik Tovaryš ze společnosti Meta.

Přestože je Česká republika geograficky menší země, s 10,5 miliony obyvatel má v evropském srovnání slušnou pozici a příležitosti pro růst ekonomiky související s ekosystémem metaverza. Právě proto jsme ve spolupráci se společností Deloitte zkoumali ekonomické příležitosti, kterých by bylo možné po celém světě s nástupem metaverza dosáhnout.  

Odhady naznačují, že možný ekonomický dopad by mohl v České republice do roku 2035 dosáhnout 5-9 miliard eur (zhruba 100 až 200 miliard korun). Abychom toho dosáhli, musí se česká ekonomika připravit na rozsáhlejší digitalizaci, která přispěje k adaptaci metaverza napříč společností a podpoří již tak živý ekosystém virtuální a rozšířené reality.

V České republice se slibně rozvíjí startupový ekosystém v oblasti technologií metaverza. Internet věcí a VR využívá vyšší procento českých firem, než je evropský průměr a průmysl virtuální a rozšířené reality je v ČR ve srovnání se zbylými členskými státy EU poměrně dobře rozvinutý.  

V Česku dnes rozvíjíme metaverse technologie s firmami, jako je Beat Games, vydavatel hry Beat Saber, která patří mezi nejstahovanější VR hry vůbec. Aktivní je u nás také společnost Somnium Space. Možnosti metaverza zkoumá více a více firem a podnikatelů.  

​​Maximalizace potenciálu metaverza bude záviset především na spolupráci technologických společností, zákonodárců, akademiků a občanské společnosti. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, ale ve společnosti Meta věříme, že metaverse bude mít významný vliv na rozvoj kreativity a ekonomických příležitostí v České republice i ve světě.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články