Petr Kymlička: Český průmysl padá. Táhne ho dolů Německo

Zdroj: Moore Czech Republic
Lidé 06. 09. 2023

Petr Kymlička: Český průmysl padá. Táhne ho dolů Německo

Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou. A navíc přichází znepokojivé zprávy o narůstajících problémech německé ekonomiky, říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Problémy českého průmyslu a s ním i celé ekonomiky se dále prohlubují. V červenci se průmyslová produkce meziročně propadla o 2,8 %, přičemž již v červnu její růst zpomalil na 0,9 % z květnových 1,4 %. Nicméně i v těchto měsících růst táhla jen výroba automobilů a ostatní odvětví více méně stagnovala.

Automobilová výroba však těžila primárně z odložené poptávky z dob čipové krize. Bylo jen otázkou času, jak dlouho ještě udrží nad vodou celý český průmysl, který prochází recesí. Damoklovým mečem visícím nad českým průmyslem je už řadu měsíců klesající hodnota nových zakázek. V červenci 2023 opět meziročně klesla, a to o 3,0 %. Propadly se přitom jak nové zakázky ze zahraničí, tak zakázky tuzemské.

O potížích, s nimiž se potýká český průmysl, svědčí nejen „tvrdá“ data o průmyslové produkci, ale i další ukazatele. Budoucí vývoj lze vyčíst z indexu nákupních manažerů (PMI) a ten bohužel na brzké oživení českého průmyslu neukazuje.

V srpnu se dostal na hodnotu 42,9 bodu; i když se jedná o mírnější pokles oproti červencovým 41,4 bodu, stále to znamená zhoršování podmínek v českém průmyslu. Úroveň 50 bodů je přitom předělem mezi růstem a poklesem odvětví a český zpracovatelský průmysl je pod touto hranicí již patnáctý měsíc v řadě. 

Ještě v horší situaci než průmysl je tuzemské stavebnictví. To sice v červnu po čtyřech měšcích propadu vzrostlo meziročně o 1 %, nicméně podle aktuálních dat se v červenci stavební produkce meziročně zase propadla o 2,1 %. Klesalo jak pozemní stavitelství, tak inženýrské stavitelství. Pokles vydaných stavebních povolení dlouhodobě tlačí dolů drahé hypoteční úvěry, ty jsou však jen jedním z faktorů, které oživení ve stavebnictví brzdí.

Povzbudivé zprávy nepřicházejí ani z okolních ekonomik. Hrubý domácí produkt EU totiž zůstal ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci beze změny. V prvním čtvrtletí přitom vzrostl jen o 0,2 %; meziročně růst HDP zpomalil na 0,5 %.

Pro nás jsou znepokojivé zejména narůstající problémy německé ekonomiky. Mezinárodní měnový fond očekává, že Německo bude jedinou vyspělou ekonomikou na světě, která v letošním roce meziročně poklesne. Slabá domácí poptávka, velmi pozvolna se mírnící inflace a tristní výkon německé ekonomiky – to vše se promítne do (ne)růstu HDP českém ekonomiky v letošním roce. Výsledkem bude velmi pravděpodobně kladná nula.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články