;

PODCAST: Jednoúčelové aplikace jsou super, ke správě podniku ale nestačí

Foto zdroj: Asseco Solutions
Technologie 12. 03. 2021

PODCAST: Jednoúčelové aplikace jsou super, ke správě podniku ale nestačí

Já osobně konkurenci vítám, každé konkurenční prostředí vytváří nové příležitosti a nové nápady, říká o trhu s ERP systémy Jiří Brych, produktový manažer společnosti Asseco Solutions.

Na trhu s podnikovými informačními systémy (ERP) se roztrhl pomyslný pytel. Nějakou formu podnikového softwaru dnes už využívá téměř každá česká společnost a jejich nabídka je široká. Konkurují si zde jak zaběhnutí konzervativní vývojáři, tak mladí startupoví nadšenci, kteří do oboru přináší řady inovací.

„Naše odvětví je velmi tradiční, u dodavatele ERP, informačních či podnikových systémů je žádoucí stabilita, aby byl konzervativní. Na druhé straně je tu nová generace manažerů, kteří jsou progresivní, chtějí přinášet nové prvky do systémů a koukat se na tu práci zase z jiného úhlu. I my se můžeme učit od start-upů, jak tyto vlny přijímat, snažíme se však být obezřetní, abychom firmě přinášeli technologie, které opravdu potřebuje, nejen přijímat nové trendy. Nechceme dělat technologie pro technologie, ale technologii pro lidi,“ doplňuje Jiří Brych.

Aplikace fungují, ale nestačí

Na trhu je mnoho aplikací, které umí řešit nějaké konkrétní problémy – existují komplexní kalendáře, dodavatelské systémy či aplikace, které nám pomůžou s fakturací. Klíčem k úspěchu je ale kombinace těchto úkonů. Ukládání dat do jednoho softwaru značně urychlí i usnadní práci.

„Já mám strašně rád aplikace, které řeší nějaký konkrétní problém a opravdu to vyřeší hezky a intuitivně. Problém nastává v momentu, kdy potřebujete víc takových aplikací, potřebujete je spojit do jednoho celku a potřebujete, abyste data nedávali jeden týden do jednoho softwaru, druhý do druhého. Jednoúčelové aplikace jsou sice super, ale spojovat je mezi sebou je velmi složité. Všichni vám sice řeknou, že mají API nebo jiný způsob napojení, ale ve finále, kdy se dostanete k realizaci projektu, zjistíte, že je to velmi složité,“ tvrdí Brych. 

Co budou dělat lidi

S nástupem moderních technologií přišla i řada společenských otázek, které řeší nejen zástupci HR oddělení, ale i majitelé podniků všeho druhu. Někteří se obávají, že stroje připraví lidi o pracovní místa, jiní tvrdí, že zaměstnanci zůstanou, jen se budou muset naučit pracovat s novým druhem technologií. Jaká je tedy budoucí role člověka?

„Já doufám, že rozhodovací. Můžete automatizovat procesy, které jsou jasné a repetitivní, nepotřebujete u nich nějaké nápady a hodnocení, a tyto věci bychom měli přenechat strojům, stejně jako detekci nějakých anomálií. To je princip našeho přístupu k machine learningu (strojovému učení), kdy nechceme, aby za nás stroj rozhodoval, nýbrž nás na anomálie upozornil,“ uzavírá povídání Jan Brych ze společnosti Asseco Solutions.

Autor: Tomáš Vrána

Další články