Podle ABB nebude dostatek baterií pro trh s elektromobily

Zdroj: ABB
Články 27. 04. 2021

Podle ABB nebude dostatek baterií pro trh s elektromobily

Nejnovější průzkum společnosti ABB zjistil, že i přes plány velkých světových hráčů na výstavbu 80 gigatováren pro výrobu baterií do elektromobilů bude produkce nedostatečná v poměru k předpokládané globální poptávce.

Podle analýzy dodavatelského řetězce baterií pro elektrická vozidla (EV) bude přelomový rok 2036, kdy se předpokládá převis poptávky nad produkcí. Váznoucí dodávka baterií pro EV představuje podle informací zveřejněných na webu Robotics and Automation News vážné riziko pro další rozvoj elektřiny jako čistého pohonného zdroje. A to i navzdory plánům na 80 nových továren na baterie.

Automatizace je klíčem ke zvýšení bezpečnosti, kvality, sledovatelnosti montáže a nákladově efektivních dodávek bateriových technologií, což je rozhodující pro expanzi elektrických vozidel,“ vyjádřila se Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Robotics Tier 1.

Vědci ve zprávě poukazují na to, že je důležité, aby montáž baterií byla umístěna blízko zařízení pro sestavování automobilů.

Umístění bateriového výrobního bloku nejen zvyšuje udržitelnost snížením přepravy, ale také zvyšuje flexibilitu celého řetězce. Mobilní přístup k výrobě je totiž snadno integrovatelný vedle stávajících linek. Pokud se křivka poptávky pohne, lze buňky rychle přidat nebo odebrat, aby byla zachována přesná škála produkce,“ dodává Vainio.

Nižší cena je jediná cesta ke globálnímu úspěchu

Vysoká cena elektromobilů bude stále větší překážkou při dalším pronikání na trh. Snížení nákladů na vozidla se proto stalo celooborovým zaměřením. Vzhledem k tomu, že baterie představuje až třetinu nákladů na vozidlo, zaměřuje se ABB na řešení, která zlepšují produktivitu výroby baterií.

ABB spolupracuje s řadou výrobců a využívá své systémy a znalosti ke zvýšení produktivity, kvality a úrovně bezpečnosti, jakož i ke snížení nákladů pomocí automatizované montáže. To je zásadní, pokud mají EV splnit požadované cíle v oblasti nákladů a přijetí na trhu,“ komentuje ředitelka jedné z robotických divizí.

Zpráva s názvem Electric Vehicle Battery Supply Chain Analysis (Analýza dodavatelského řetězce baterií pro elektromobily) zkoumala současný a budoucí stav dodávek baterií pro EV – zdroje materiálů, dostupné technologie, analýzu poptávky a potenciální rizika.

Další články