Tesla se vzdává miliardových vládních dotací pro svou továrnu na baterie

Zdroj: Insideevs
Ekologie 14. 12. 2021

Tesla se vzdává miliardových vládních dotací pro svou továrnu na baterie

Podle portálu tagesschau.de americký výrobce elektromobilů Tesla se nyní vzdává případného miliardového vládního financování plánované výroby baterií v Grünheide u Berlína. Oznámily to společně federální ministerstvo hospodářství a Tesla.

Společnost Tesla oznámila federálnímu ministerstvu hospodářství a braniborskému ministerstvu hospodářství, že se nechce podílet na druhém velkém evropském projektu výroby bateriových článků (EuBatIn). Firma proto stáhla žádost o státní dotace na IPCEI (nadnárodní projekt společného evropského zájmu) pro továrnu na baterie v Grünheide.

Rozsah 40 GWh ročně je ohromná kapacita, která daleko převyšuje hodnotu, kterou  nyní dokáže Tesla vyrobit. Za posledních 12 měsíců společnost nasadila téměř 4,6 GWh systémů pro ukládání energie (ESS), včetně Powerwallů, Powerpacků a Megapacků.

Nedávno jsme ohlásili naši novou továrnu s kapacitou 40 GWh, ve které se budou vyrábět pouze systémy Tesla Megapack pro veřejné služby,“ říká Elon Musk.

Tesla kritizuje německou byrokracii

Americká Tesla ostře kritizuje pomalý proces schvalování závodu v Grünheide.

Tesla se stále drží svých plánů na továrnu na baterie a recyklaci v Gigafactory Berlin-Brandenburg, vysvětlila Tesla. Podle spolkového ministerstva hospodářství to ukazuje, že Německo je atraktivní investiční lokalitou a že zahraniční investoři investují v německém Braniborsku. Vládní prostředky, které Tesla nevyužila, jsou nyní k dispozici pro jiné projekty. Americká společnost zatím nedostala konečné stavební povolení, které se očekává letos. Američané se také snaží pro továrnu získat regionální finanční prostředky.

Musk plánuje zahájit výrobu ještě letos

Braniborské ministerstvo hospodářství uvedlo, že rozhodnutí Tesly vybudovat v Braniborsku nejmodernější továrnu na baterie povede k vytvoření dodatečných pracovních míst a bude přínosem pro celý německý stát.

Tesla chce u Berlína nejen postavit továrnu na automobily, ale také vyvinout nové typy baterií. Šéf Tesly Elon Musk si přeje, aby stavba jeho první automobilky v Evropě začala ještě letos.

Autor: Miroslav Oupic

Další články