Projev Christiny Applegate na cenách Emmy byl mistrovskou lekcí v komunikaci

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 29. 01. 2024

Projev Christiny Applegate na cenách Emmy byl mistrovskou lekcí v komunikaci

Během krátké doby, kterou strávila na pódiu, nám americká herečka názorně předvedla, jak efektivně komunikovat, ať už promlouváte k filmovým profesionálům, nebo k zasedací místnosti plné obchodních manažerů. Dočteme se o tom ve článku na webu Inc.

Moc vám děkuji. … Panebože, úplně mě uvádíte v rozpaky, když jste povstali. Ale to je v pořádku…“ Applegate takto jedním dechem hned nepřímo přiznala, že svádí boj s roztroušenou sklerózou, která jí byla diagnostikována v roce 2021.

Zranitelnost je v byznysu často považována za slabost. Upřímnost americké herečky byla ale všechno jen ne ukázkou slabosti. Šlo spíše o projev síly, výzva, aby ji publikum vnímalo nejen jako postavu na obrazovce, ale také jako člověka s vlastními problémy.

Ve firemním světě může být zranitelnost transformující zkušeností. Vedoucí pracovníci, kteří otevřeně hovoří o svých problémech, dokážou v podřízených posílit důvěru a loajalitu a vytvořit prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí přijímání a propojení.

S humorem

Je to v pořádku. … Tělo není omyl! … Nemusíme tleskat pokaždé, když něco udělám.“ Humor je mocný nástroj, když se s ním zachází opatrně, a Applegate s ironií nakládala s přesností chirurga. V jediném vtípku ukázala na pověstného slona v místnosti – svůj fyzický stav –, a zároveň s tím situaci zlehčovala. Toto jemné balancování mezi sebeuvědoměním a nevážností uklidnilo publikum a ukázalo hereččinu nezdolnost.

Humor dokáže rozptýlit napětí, upoutat pozornost a učinit složitá sdělení stravitelnějšími. Když jej vedoucí pracovníci zapojí do své komunikace, mohou formulovat nepřehlédnutelná sdělení, která vyniknou a zaujmou tým. Pracovní prostředí se tak stane příjemnějším a produktivnějším.

Autenticita a empatie

Nemusíme tleskat pokaždé, když něco udělám.“ Zde Applegate udeřil na strunu, v níž zazněla autenticita a empatie. Ve společnosti, která často oslavuje každý úspěch potleskem vestoje, byla její slova osvěžující výzvou k upřímnému uznání. Spíše než o soucitný potlesk stála o to, aby se pozornost soustředila na její práci. Aby její potýkání se s nepřízní osudu bylo chápáno, nikoliv litováno nebo přehnaně dramatizováno.

Kontrolujte narativ

Přiznání Applegate v úvodu projevu k tomu, že trpí roztroušenou sklerózou, nemusíme vnímat jen jako odhalení zranitelnosti, ale také jako strategický tah, jak kontrolovat narativ. Přímým přiznáním k onemocnění herečka od počátku ovládala svůj příběh jako vyprávění o možném vítězství nad nepřízní osudu.

Jde o silnou lekci pro komunikátory: řešte těžká témata napřímo. V podnikání to znamená postavit se problémům dříve, než se z nich stane fáma. Tím si vybudujete řídicí pozici a dosáhnete transparentnosti.

Autor: Petr Pláteník

Další články