Rekord! Roku 2020 bylo nasazeno celosvětově už přes 3 miliony průmyslových robotů

Zdroj: Unsplash
Byznys Technologie 16. 11. 2021

Rekord! Roku 2020 bylo nasazeno celosvětově už přes 3 miliony průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky zveřejnila pravidelnou výroční zprávu shrnující v číslech vývoj v oboru automatizace. A její závěry jsou (navzdory všeobecné situaci) více než potěšitelné.

Pozorujeme další nárůst v uplatňování průmyslových robotů ve výrobě, a to konkrétně meziročně s 10% pozitivní tendencí. V celém segmentu robotiky pak podle serveru Automation.com došlo k navýšení o 0,5 % v prodeji nových jednotek, celkově šlo o 384 000 zařízení.

Trh s průmyslovými servisními roboty narostl meziročně o 12 % a vykázal obrat 6,7 miliardy dolarů (přes 145 miliard korun). V případě servisních robotů určených pro spotřebitele pozorujeme nárůst o 16 % na 4,4 miliardy dolarů (více než 95 miliard korun).

Servisní roboti nadále dokazují svůj ohromný tržní potenciál v globálním měřítku,“ prohlašuje Milton Guerry, prezident Mezinárodní federace robotiky. „Prodeje průmyslových servisních robotů narostly o impozantních 41 % až na 138 000 jednotek v roce 2020.“

Jeden ze 3 nově vyrobených servisních robotů slouží k přepravě zboží a nákladu. Většina z nich operuje ve vnitřních prostorech, jako jsou sklady. Vzrůstá ale také zájem o jednotky určené pro úkoly vykonávané venku. A to i na běžných komunikacích, kde ovšem zatím snahy výrobců zpravidla „narážejí“ na legislativní omezení stanovovaná většinou států světa.

Neoddiskutovatelný vliv pandemie

Trh s čisticími roboty ovlivnila zcela zásadně epidemie nemoci covid-19. Poptávka po automatizovaných řešeních vzrostla v tomto odvětví meziročně o 92 % až na 34 000 prodaných jednotek. Tento trend se podle předpokladů odborníků udrží minimálně do roku 2024.

Podobně se koronavirus podepsal i na poptávce po robotech, kteří suplují sociální kontakt. Klientům domovů důchodců a podobných zařízení umožňují nejen základní interakci, ale třeba i komunikaci s jejich blízkými prostřednictvím internetového připojení.

Masivní navýšení pak jednoznačně sledujeme v segmentu robotů určených k přípravě jídel a nápojů. Snaha co nejvíce omezit lidský kontakt v procesu výroby a distribuce vedl k neuvěřitelnému meziročnímu růstů o 196 %.

Průmysl servisních robotů se vyvíjí rychlým tempem,“ potvrzuje Milton Guerry. „Takřka denně se vynořuje řada nových startupů vyvíjejících inovativní robotické aplikace a vylepšujících existující koncepty. Některé z nich zaniknou tak rychle, jako vznikly. Aktivita v oboru servisních robotů ale i tak zůstává vysoká, i díky akvizicím ze strany zavedených společností a firem z průmyslových sfér se zájmem expandovat do této zajímavé oblasti.“

Autor: Petr Pláteník

Další články