Ruský politik se chlubí Američany, kteří chtějí bojovat za Putina

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 06. 03. 2023

Ruský politik se chlubí Američany, kteří chtějí bojovat za Putina

Vladimir Rogov, předseda hnutí Jsme s Ruskem, prohlašuje, že existují dobrovolníci ze západních zemí, kteří chtějí bojovat na Ukrajině po boku ruských vojáků. Zprávu přinesl web Newsweek.

Nejsou to jen lidé z bývalých sovětských republik,“ vyjádřil se Rogov pro agenturu TASS, „ale najdeme mezi nimi i občany vyspělého světa – Spojených států, Velké Británie, Kanady, Francie, Německa, zemí Blízkého východu a Latinské Ameriky, včetně Brazílie a Argentiny.“ Jsme s Ruskem je hnutí podporované putinovským režimem, které působí v okupované Záporožské oblasti.

„Jejich motivace je poměrně jasná,“ rozvedl dál své myšlenky Rogov, „chtějí zachovat tradiční společnost a pomoct Rusku v boji proti nacismu.“ A dodal, že dobrovolníci budou především pomáhat shromažďovat informace a asistovat jednotkám přímo na místě. Zahraniční občané, kteří se chtějí zapojit do války, však podle Rogova narážejí na logistické problémy, vyžadující vládní řešení.

Účast občanů USA ve válce na straně Ruska se ovšem Newsweeku zatím potvrdit nepodařilo. Dobrovolníci z cizích zemí se však od začátku konfliktu loni v únoru zapojují do bojů v obou nepřátelských táborech. Vladimir Putin i proto nedávno vyzval k usnadnění procedur pro příjem těch, kteří chtějí podpořit v boji ruskou armádu. „Pokud vidíte, že tady jsou lidé, kteří chtějí na dobrovolné bázi pomáhat separatistům na východě Ukrajiny, pak je třeba jim vyjít vstříc a umožnit jejich přesun do bojových zón,“ prohlásil ruský prezident.

V rámci ukrajinských jednotek mezitím už dávno funguje mezinárodní legie, složená ze zahraničních občanů, kteří chtějí bojovat proti Kremlu. Podle ukrajinských představitelů reagovalo na výzvu prezidenta Zelenského více než 20 000 zahraničních dobrovolníků z 52 zemí, včetně těch, kteří sloužili v americké či britské armádě.

Autor: Petr Pláteník

Další články