Škoda Transportation hlásí zisk přes půl miliardy

Zdroj: Škoda Transportation
Byznys 14. 06. 2022

Škoda Transportation hlásí zisk přes půl miliardy

Skupina Škoda Transportation, český výrobce řešení pro hromadnou dopravu, zveřejnil své auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 milionů korun a překonala tak negativní dopady covidové pandemie.

EBITDA skupiny vzrostla o 178 % na 1,06 miliardy korun. Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 % na 15,5 miliardy korun. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.

„Poslední dva roky byly pro celé odvětví velmi složité, protože jsme se museli potýkat jak s dopady pandemie nemoci covid-19, tak i s narůstajícími cenami energií, surovin a materiálu. Přes to všechno dosáhla Škoda velmi dobrých výsledků, zisku a růstu. Podmínkou našeho dalšího růstu je ovšem schopnost nabízet zákazníkům nové technologie, zefektivnit výrobu a výrazně pokročit v digitalizaci. Věřím, že úspěchy dosažené v těchto oblastech v roce 2021 nám pomohou, abychom byli ještě více konkurenceschopní největším evropským hráčům a získávali zakázky i na nových teritoriích,“ říká Didier Pfleger, CEO Škoda Group.

Skoro 1,5 miliardy investovala skupiny do modernizace

Oproti roku 2020 skupina výrazně zvýšila investice do výroby a také do výzkumu a vývoje. V roce 2021 dosáhly investice do modernizace a rozšiřování výroby 1,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o téměř 70 %.

Investice se týkaly nejen českých výrobních závodů v Plzni, Ostravě a Šumperku, ale i finského závodu v Otanmäki. Skupina například rozšiřovala výrobní kapacity, vybudovala novou zkušebnu a lakovnu a investovala i do opravárenství. Skupina Škoda Transportation investovala také do výzkumu a vývoje svých produktů, kde částka přesáhla dvě miliardy korun (2,08 miliardy korun). Výrazný nárůst zaznamenala skupina i v počtu zaměstnanců. Celkem vzniklo více než 800 nových pracovních míst a skupina nyní zaměstnává přes 6 500 lidí.

„Je důležité, že jsme byli schopni výrazně zlepšovat naše produktové portfolio a dařilo se nám na poli inovací v oblasti nových pohonů, autonomie vozidel a datové analytiky. Škodovka se posouvá mezi zásadní evropské firmy na poli mobility a technologií v hromadné dopravě. Věřím, že se naší skupině bude dařit i nadále budovat silnou pozici na domácích trzích i v zahraničí,“ komentuje výsledky Stanislav Kuba, předseda dozorčí rady Škoda Group. 

Hospodářské výsledky Škoda Group 

Skupina Škoda Transportation je součástí širší skupiny Škoda Group, která má osm tisíc zaměstnanců a vyrábí především nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy, ale i řídicí a pohonné systémy pro dopravní systémy. Celá skupina patří PPF.

Škoda Group v roce 2021 dosáhla tržeb 614 milionů eur a EBITDA ve výši 45 milionů eur. V případě výsledků celé Škoda Group se jedná o výsledky neauditované. Škoda Group má v České republice několik výrobních areálů a jeden také ve Finsku. Obchodní jednotky má pak skupina také v Německu, Maďarsku a dalších zemích. Ve svých společnostech zaměstnává přes šest a půl tisíc lidí.

Autor: Jiří Böhm

Další články