Jihoafrický pivovar využívá špenát k čištění odpadní vody

Zdroj: Twitterový účet SABreweries
Ekologie 23. 10. 2021

Jihoafrický pivovar využívá špenát k čištění odpadní vody

Špenát funguje jako vzpruha a zdroj síly nejen v příbězích o Pepku námořníkovi, ale také v Jižní Africe. Společnost South African Breweries (SAB) jako vedlejší produkt svého podnikání podporuje pěstování této plodiny a biologické čištění vod.

Další nakládání s odpadními produkty je jedním z hlavních impulsů k hledání inovací v dnešním světě. SAB se o cirkulární využití vody snaží prostřednictvím několika projektů, které jsou zaměřeny na návrat vody do ekosystémů, kde je jí nedostatek. Ten s názvem Eden, který probíhá ve spolupráci s Rhodesovou univerzitou, vyvinul kořenovou čistírnu odpadních vod tak, aby po biologickém čištění mohla být vypouštěna přímo do přírody. Projekt Pepek námořník s sebou nese také podporu místních podnikatelů.

Opravdu zelené řešení problému odpadních vod

Pivovar Ibhayi nedaleko města Port Elizabeth v rámci iniciativy Pepek námořník (kvůli autorským právům později přejmenováno na Imifino) vybudoval systém kapénkového zavlažování o rozsahu 2000 m2. Voda, která jej napájí, je odpadem z pivovarnictví, což z ní dělá unikátní zdroj živin. Díky tomu lze udržitelně pěstovat špenát bez potřeby dalšího hnojiva. Použití technologie vyvýšených záhonů pak umožňuje návrat až 90 procent vody zpět do procesů v pivovaru, protože nutričně výhodné prvky si odčerpají rostliny špenátu.

„Prostřednictvím projektu Eden jsme byli schopni zdvojit dopady na vnitřní spotřebu vody a už nyní můžeme poskytnout zdroj potravy a příjmu místní komunitě,“ pochvaluje si Josh Hammann, ředitel zemědělského rozvoje v SAB. V rámci projektu totiž vzniklo partnerství se startupem TaylorMade Water Solutions, který se zaměřuje na design, výrobu a obsluhu provzdušňovaných mokřadních systémů k čištění průmyslové odpadní vody. SAB mu poskytnul kapitál, technická a obchodní školení a také kontakty na dodavatele. Díky tomu se biologické čisticí technologie zaručující úsporu vody a možnost produkce zeleniny dostanou k dalším podnikatelům.

„Co začalo jako projekt úpravy vody, se rozvinulo v něco mnohem většího,“ říká Hammann. „Je to první plně ekologický systém biologického čištění v africkém pivovaru a také platforma, na které pokračuje výzkum a vývoj na Rhodesově univerzitě, i zdroj pracovních míst, které s sebou ročně přinesou dva miliony randů, vypočítává Hammann přínos v hodnotě asi tři miliony korun. Partnerství s TaylorMade Water Solutions má trvat 12 měsíců, poté už by měla být společnost plně soběstačná.

Autor: Klára Šubíková

Další články